Palác Ymca, Na Poříčí 12, Praha
Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace (mapa)

Další dostupný termín:

Coaching • 1 500 Kč +10 Více

Psychoedukace • 1 000 Kč

Psychologické poradenství • 1 000 Kč

Psychoterapie • 1 000 Kč

Jsem psycholog, psychoterapeut a kouč. Pomáhám klientům překonat krize a náročné situace v životě, překonat úzkost či depresi a vyřešit vztahové probl...

• emocionální krize
  • pracovní krize
  • vztahová krize

Ukončené školy

• Katedra psychologie, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, PhDr. v oblasti psychologie
  • Pražská vysoká škola psychosociálních studií - Pětiletý výcvik v psychodynamické skupinové psychoterapii SUR
  • QED Group - Roční výcvik v psychologickém koučování
Zobrazit více

Fotografie

Doctor_item_movies

Znalost jazyků

Angličtina, Francouzština

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace koučování

Koučování paní Katky Matouškové je skvělé!
Už po třetím sezení jsem pochopila souvislosti, které mi nějak nedocházely a tvořily dost podstatnou část mého problému.
Katka dokáže přesně zacílit momentální směr kam se ubírat a co právě teď řešit. Kreativně používá různé nástroje ze své praxe k tomu aby se klient dobral podstaty problému. Dělá to s pochopením a ženskou citlivostí. Velkým přínosem je i její smysl pro humor a nadhled. Můžu vřele doporučit všem, kdo mají pocit, že se nemůžou hnout z místa.

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace

Paní doktorka je úžasná osoba. Má ke klientovi lidský příštup. Každé sezení coachingu vede k cíli a vřele doporučuju i pro lidi, co na sobě chtějí soustavně pracovat. Paní doktorka dokáže nasměrovat a sezení jsou vedeny ve velice přátelské atmosféře.

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace koučování

Doporučuji, koučování mi dávalo smysl a lze se díky němu posouvat kupředu. Záleží samozřejmě na osobě, ne každému musí nedirektivní přístup vyhovovat.

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace psychologické poradenství

S paní doktorkou spolupracuji dlouhodobě při řešení mých kariérních i studijních záležitostí. Dlouhodobě jsem se potýkal s problémem silného psychického bloku, který mi na několik měsíců zabránil pokračovat v dokončení mojí kvalifikační práce. Nebýt konzultací s paní Matouškovou, dost možná bych nikdy kapitoly nedokončil a přišel bych o možnost dokončit vysokoškolské studium. Oceňuji u ní velice lidský přístup, kdy se upřímně zajímala o mé starosti a uměla situaci podat velice diplomaticky a věcně. Bez toho, aniž bych se ve své situaci připadal hloupě. Jednoznačně doporučuji.

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace

Paní Katka má velkou schopnost empatie a cítil jsem z ní touhu pochopit a pomoci. Každé sezení je vedeno ve velmi přátelské atmosféře a má dobrou strukturu, aby vše vedlo k hmatatelnému cíli. Pokaždé bylo výsledkem něco konkrétního, co mi v mém problému dokázalo pomoci... Moc děkuji.

On-line konzultace

750 Kč

On-line konzultace 90 minut

Psychoterapie on-line 90 minut

Umístění: Soukromá psychologická a psychoterapeutická ordinace koučování

Koučování paní Katky Matouškové je skvělé!

2 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

• Otázka k tématu psychoterapie

Hledám terapeuta se zkušenostmi a dobrými výsledky s tématem perfekcionismu a neúměrně vysokým nárokům na sebe a rodinu, sklony k negativní reakci na náhlou změnu a v tomto světle viděný přístup k výchově dvou dětí (6 a 9 let).

Dobrý den, z formulace Vašeho dotazu mám dojem (může být samozřejmě nesprávný), že by ve Vašich potížích mohlo hrát roli i mimořádně vysoké intelektové nadání, s ním se perfekcionismus a potíže s flexibilitou (vysoká nejistota) často pojí (ale samozřejmě perfekcionismus i nechuť ke změnám najdeme i u lidí, kteří mají obvyklou míru nadání). To je jedna poznámka k úvaze. Ne, že by to vedlo k jiným typům práce s Vámi, ale může to leckteré potíže vysvětlit a přinést úlevu. Druhá poznámka souvisí s tím, že zmiňujete perfekcionismus a zároveň touhu po jistých výsledcích - to na mě působí jako potřeba mít výsledky rychle. Může se stát, že byste se tímto dostal/a do pasti, protože změna, kterou chcete a potřebujete, může být pomalejší, než byste si přál/a, a Váš perfekcionismus může vést k tomu, že sám/sama před sebou budete znehodnocovat výsledky, převládne nespokojenost a výsledně hodíte flintu do žita dřív, než by vůbec bylo reálné nějaké změny vidět. Ať už si vyberete kohokoliv, doporučuju trpělivost a cíleně se oceňovat za každou, byť jen maličkou změnu, která se podaří třeba i jen jednou - jen tak budou moct změny postupně zakořenit a stát se vaší novou realitou. Dosáhnout změny v chování je mravenčí práce, a to už vůbec nemluvím o změnách v prožívání. Já osobně věřím spíš na změny v chování a změnu postoje k prožívání - jeho přijetí s větší laskavostí sám k sobě.

PhDr. Kateřina Matoušková

• Dobrý den. Chci si zkusit nechat poradit ještě touhle cestou. Momentálně jsem v zahraničí, mám deprese asi půl roku. Před dvema měsíci to vygradovalo tak, že nejsem schopná chodit do práce a začala jsem užívat antidepresiva (citalopram 20mg/denně). Objednala jsem se k psychologovi, kde jsem byla dvakrát. Doktor říkal, že je to na 2-6 sezení. Potom prvním se mě hned ptal. co se změnilo a jestli mi je lépe. Problém je v tom, že se nic nezměnilo, naopak mi je ještě hůř, že by už mi mělo být lépe a není. Jsem bezradná, nevím jak si pomoct. Jen ležím, spím, jím, jsem smutná, nejsem schopná ničeho, na nic nemám náladu, nic mě netěší a pod. Prostě nechci žít. Přemýšlím často nad smrtí, jen to nemohu udělat svoji rodině. Nevím jak si pomoct, sama ani neznám příčinu, jsem prostě bezradná a k ničemu. :( Nevidím žádnou naději v tom, že mi bude zase někdy lépe. Nevěřím, že mi sebelepší doktor pomůže. Ikdyž bych moc chtěla. Myslíte, že se někdy vyléčím? Děkuji za odpověd.

Dobrý den, je mi líto, že Vám není dobře. Samozřejmě nemám tušení, jaké těžkosti ve Vašem životě přispěly k tomu, že se Vám rozvinula deprese. Zkusím dát pár obecných nápadů, samozřejmě Váš problém nevyřeší, můžete to vzít jen jako nějaké nápady, co můžete zkusit. Deprese je závažné onemocnění, ale je to emoční stav a emoce jsou proměnlivé. V první řadě by Vám mohlo pomoct věřit, že to přejde, přestože to takhle v tuto chvíli nevypadá. V depresi člověk častěji má beznadějné myšlenky a přesvědčení, že se tento stav nezmění - stejně, jako když je nám dobře, věříme, že nám bude dobře vždycky. Pokud je to Vaše první zkušenost s depresí, musíte věřit odborníkovi, že to dřív nebo později přejde, i když to může trvat dlouho. Pokud jste něčím takovým už prošla, víte, že to přešlo, že se to časem zlepšilo. V depresi se tento stav zdá nekonečný, ale není. Za druhé je obvykle potřeba dělat věci, které přispívají k tomu, že se cítíte lépe, bez ohledu na to, jestli se Vám chce nebo ne. V depresi má člověk velký propad vůle, ztrátu radosti a potěšení a proto je těžké se přinutit k činnosti. Ale je to klíčové. Nemusíte se nutit k radosti. Ale většinou pomáhá přinutit se k činnosti - zejména k věcem, které jste dřív dělala pro radost. Hodně dobře může zabrat sport - třeba jít si zaběhat, přestože se Vám vůbec, ale vůbec nechce - nebo pokud to je pro Vás absolutně nepředstavitelné, jít aspoň na procházku, nebo aspoň na malou procházku. Můžete si zkusit udělat seznam činností, které byste mohla dělat, u každé si napsat číslem od 0-10, nakolik předpokládáte, že ta činnost bude náročná a druhým číslem, nakolik předpokládáte, že bude příjemná. A po této činnosti si uděláte vyhodnocení, nakolik od 0-10 byla skutečně náročná a nakolik byla skutečně příjemná. Často se ukáže, že Vaše předpoklady byly nesprávné. Že činnost nebyla tak náročná, ale naopak že byla příjemnější, než jste očekávala. Za třetí - žijete v zahraničí. Máte dostatečný kontakt s lidmi? Máte podporu od svojí rodiny? Podpora je nesmírně důležitá. Pokud nemáte podporu rodiny nebo přátel, vyhledejte znovu psychologa. Měla jste pocit, že jste toho prvního "zklamala"? Zkuste mu to říct. Zkuste mu říct, že je Vám hůř a že potřebujete dlouhodobou práci. Dobrý psycholog by měl být schopen s takovouto informací pracovat. Buďte v kontaktu s psychiatrem, aby případně upravil léky. Sebevražedné myšlenky bývají někdy bohužel nežádoucím vedlejším příznakem na začátku léčby antidepresivy. Je nutné o nich s psychologem mluvit.
    Za další, zkuste být k sobě laskavější v tom, jak sama se sebou hovoříte. "Jsem k ničemu" je obvyklá myšlenka, která člověka v depresi napadá (to znamená, že to k té nemoci patří, je to její projev), pomáhá Vám ale takhle o sobě přemýšlet? Většinou to jen zhoršuje stav. Co kdybyste to zkusila přerámovat na "cítím se nanic"? Všechny symptomy, o kterých píšete, jsou v depresi (bohužel) běžné. To znamená, že vyčítat si, že nemáte sílu vstát z postele, je jako by si člověk se zlomenou nohou vyčítal, že ho bolí chodit nebo že musí nosit sádru. Zkuste každou sebekritickou myšlenku přivítat a místo toho, abyste se jí zabývala, zkuste se sama sebe zeptat: "co bych právě teď nejvíc potřebovala?" "Co by mi právě teď nejvíc mohlo pomoct"? Pokud byste chtěla, můžeme zkusit společně pracovat na zlepšení Vašeho stavu - mluvit o problémech, které Vás obecně v životě tíží a mluvit o tom, co dělat, když se cítíte mizerně: pracuju po Skype.

PhDr. Kateřina Matoušková

• emocionální krize