Renneská třída 42, Brno-střed, Brno

Psychologické konzultace

Individuální sezení

Párová terapie +1 Více

Sezení s rodinou

Zobrazit ostatní profily psychologů v okolí

Nejčastěji hledané služby

Marek Ženata

Jsem psycholog a psychoterapeut. Nabízím terapii individuální, rodinou i párovou.

Můžete se na mne obrátit se vztahovými či partnerský...

• psychoterapie

Umístění: Marek Ženata Individuální sezení

Pan Ženata mi byl velmi nápomocen v těžkém období. Vyslechl mne a citlivě navrhl možná opatření. Děkuji

Umístění: Marek Ženata Individuální sezení

Skvělý! Moc mi pomohl při řešení konkrétního problému.

Umístění: Marek Ženata Individuální sezení

Pan magistr mi velmi pomohl, skvělý lidský přístup a porozumění, povzbuzující názory, naprosto ho doporučuji.

2 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

chtěla jsem se zeptat,zda si myslíte,že atopický ekzém je projevem psychického problému a dá se vyřešit.Prošla jsem těžšími životními situacemi(partnerské,pracovní,úmrtí matky,vzdálenější stěhování....).Ekzém se mi poprvé projevil jako novorozenci a znovu se objevil v pubertě(nyní je mi 29,mám 2 děti).Ekzém se však stále zhoršuje a nechci ho řešit jen kortikoidními mastmi,antihistaminiky apod.Ráda bych našla příčinu či radu,jak můžu ovlivnit aspoň potřebu škrábání podrážděné kůže,což dělám po vypozorování i v nervozitě.Pokud pro mně máte radu,už nyní jsem moc vděčná.Děkuji moc a přeji krásný den

nejsem bohužel odborník na atopický exém, myslím, že oněm vím méně než vy. Z toho, co jsem se dočetl, bych pouze řekl, že hlavní příčina je fyziologická, na druhou stranu dost často se popisuje, jak na zhoršení či zlepšení působí stres a mimo jiné právě ty těžké životní situace, které popisujete. S fyziologií je třeba jít za lékařem, s psychikou lze jít za psychoterapeutem, kde se pak hledají v rozhovoru individuální řešení konkrétního problému s konkrétním člověkem.

Mgr. Marek Ženata

Dobrý den, syn má teměř 11 let a před nějakým časem se začal pokakávat. Ptali jsme se ho, jestli ví, že potřebuje na záchod, tak to prý ano, ale prý to nestihne. Sice nerozumíme tomu, jak to může nestihnout, když je u sebe v pokojíku a záchod má 3 kroky od tama. Tak jsme mu vysvětlovali, že musí jít na záchod hned jak se mu začne chtít, že si to musí hlídat jinak, že by pak s ním děti nechtěli kamarádit a že už je přeci velký na to aby byl pokaděný. Taky jsme mu říkali, že když už se mu stane nehoda a pokadí se, tak je potřeba jít se umýt a vzít si čisté prádlo. Ale on se chová jako bychom mu nic takového nevysvětlovali. Pokadí se zase a zase a dokud se ho nezeptáme jestli má prádlo čisté a nepošleme ho převléknout, tak by klidně byl v tom špinavém. Navíc jsme po bytě začali nacházet kuličky z jeho výkalů. Prvně jsme si mysleli, že mu to třeba vypadlo z kalhot, ale když jsme to začali nacházet na takových místech jako za postelí, za skříní, v topení, tak nám bylo jasné, že to dělá schválně. To už mě i partnera vyvedlo z míry a chlapec dostal vynadáno a musí špinavé slipy po sobě vyprat. Nicméně ani to mu nevadí. Je mu jedno, že je pokaděný, že se na něj zlobíme, že to po sobě musí uklidit. Neplatí na něj prostě nic a my už jsme zoufalí. Prosíme o nějakou radou, jak postupovat, čím by to mohlo být způsobeno. Předem děkují M.

Dobrý den paní M., děkuji za důvěru, se kterou jste mi poslala tento dotaz. Píšete, že jste z té situace zoufalí, a to, jak to popisujete, vypadá dost těžce. Přesto, a tomu se hluboce klaním, dokážete synovi věci vysvětlovat, nerezignujete na snahu, aby to bylo zase dobré. Vnímám tak i to vaše zlobení se na něj jako projev péče o něho, projev lásky k němu. Možná je to i opačně – projevem synovi lásky k vám může být paradoxně to, že schovává výkaly, aby vás nezarmoutil. Dokonce to kvůli vám po sobě i vypere.
Nejsem si jistý, ale z toho vašeho krátkého dotazu vnímám vašeho syna, jako někoho, kdo vám chce dělat radost (byť, co se týká kakání, mu to právě teď nejde).

Nedokážu vám odpovědět, čím je problém způsobený, na to asi mám málo informací, tak trochu předpokládám, že těch příčin může být celá řada (psychické, somatické, vývojové…). Ale ono to, že člověk pozná příčinu nějakého problému, nemusí automaticky vést k tomu, že se problém vyřeší.

Spíš bych vám doporučil soustředit se na situace, kdy je syn v pohodě, všímat si, kdy je spokojený, dopřávat mu pozornost i mimo tento problém. Co se týká samotného problému s kakáním, můžete zkusit všímat si situací, kdy se to synovi povede stihnout a pomoci mu uvědomit si, jak to dělá, když to zvládá. Ale hlavně – váš syn není určitě jenom problém s kakáním. Užívejte si s ním té spousty dalších věcí, za které ho máte ráda.

Mějte se a ať se vám i vaší rodině daří.

Mgr. Marek Ženata