Ordinace praktického lékaře pro děti a dorost
Petra Rezka 1090/3, Praha

Odběry Nemocní Poradna

Pondělí 7:45 - 8:30 8:3...

Dlouho jsem přemýšlela, jak zkušenosti s paní doktorkou napsat co možná nejvíc objektivně to půjde, jelikož jsem taky lékařka a trochu chápu i úskalí komunikace z druhé strany. No dobrá, povznesu se nad to, že občas je paní doktorka nepříjemná, když slepě neodkývám všechno, co mi řekne - v pediatrii se asi opravdu vyplatí pro jistotu považovat každého rodiče za hloupého (nějaký dotaz na sociální zázemí dítěte včetně povolání rodičů nikdy nepadl, takže se nevnucuji). Že nás neustále někam posílá, protože dítě není úplně tabulkové - fajn, vyjádření mnou vybraných odborníků (kterým mimochodem nemám co vytknout), že dítě je zdravé, u paní doktorky neplatí, nejsou to ti správní odborníci. Dobře - dítě na prvním místě - půjde zase k dalšímu odborníkovi, to mu neublíží. Nicméně co už mi připadá trochu moc, je nadužívání nepříjemných a invazivních vyšetření. Z pohledu laika to musí vypadat jako úžasná pečlivost, nicméně zde je to už ve fázi silně přehnané, takový strojový alibismus ve smyslu "udělám všechna vyšetření, co existují, bez ohledu na možný přínos". Běžná rýma u veselého dítěte bez teplot nebo nekomplikovaný průjem s dostatečným příjmem tekutin se přece léčí vždycky stejně, symptomaticky. Výtěr z nosu a nebo hladina CRP na tom opravdu nic nezmění. Trochu smutné, že k píchání do prstu (odběr krve na CRP) u dvouletého dítěte dochází se vší samozřejmostí, aniž by někoho napadlo třeba napřed změřit teplotu. Dítě je velmi traumatizované, ačkoliv v běžném životě nemá s cizími lidmi problém. Ono se není čemu divit, od paní doktorky ho zatím nic hezkého nepotkalo a kdykoliv řeknu, že musíme k paní doktorce, propadne děsné panické hrůze. Samozřejmě že chápu, že naše návštěvy jsou modifikované tím, že jako rodiče-lékaři nechodíme s každou banalitkou, ale i tak člověka zamrzí, že jeho dítě v čekárně vyhledává pozornost ostatních matek a nutí i cizinky předčítat obrázky, protože od vlastní matky mu hrozí zavlečení do ordinace. Jenže na druhou stranu, když vím, co bude následovat, tak mě to k příliš častým návštěvám zrovna neláká - obvykle nulový informační přínos, dítě s dalším děsivým zážitkem a ještě nějaká nová infekce z čekárny jako bonus.
No a dále, co moc nedovedu paní doktorce odpustit, je vnucování homeopatik i rodičům, kteří o něco takového nejeví zájem. Prostě kupte si lék "Abrakadabraka" za x stovek a žádná další informace - a spousta laiků si nedohledá, že utratí za zbytečné placebo (dobře, pokud tomu někdo věří, může si homeopatikum aktivně vyžádat - ale to je něco jiného).
Ale zase na druhou stranu, když člověk moc nemluví a všechno odkývá, tak je všechno v pořádku. :-) A sestřička je úplně úžasná, takováhle šikovná sestra by se mi taky hodila. :-)

MUDr. Jana Pelánová

Vážená paní doktorko, dlouho jsem přemýšlela, zda na Váš komentář vůbec odpovědět, a jak. Nakonec si ale myslím, že je to správné, nabídnout i pohled z druhé strany. Mrzí mě, že máte nepříjemné pocity, pokud spolu máme diskutovat. Ale takové pocity má z diskuze někdy každý, i lékař :-), třeba když automaticky nepřistoupí na požadavek pacienta, který při lékařových znalostech a zkušenostech může být pro pacienta kontraproduktivní. Proto se snažím naopak a právě vést diskuzi a vysvětlit svoje stanovisko z pohledu lékaře i tam, kde to z důvodu nestejného názoru není příliš radostně a ochotně přijímáno, právě kvůli benefitu pro dítě, což samozřejmě může být vnímáno jako nepříjemné. Ale to je úskalí diskuze. Sama říkáte, že dítě není tabulkové (bohužel jste se nepředstavila, nemám možnost přemýšlet v souvislostech (v duchu, veřejně bych vás samozřejmě individuálně neřešila, ale ráda bych se dobrala jednotlivce)), pak, s veškerým respektem k vám, mou povinností je snažit se nabídnout to nejlepší, co může prospět dítěti, aby se jeho funkce navrátily nebo přiblížily normě, resp.zdraví. Jsou děti, které vyžadují komplexnější, časově náročnější a na specialisty bohatší přístup, stejně jako děti, které nepotřebují skoro nic. Stran rýmy a nekomplikovaného průjmu, zde nerozumím, s čím je problém, ano, rýma a (virový, a většinou i ten bakteriální)průjem se řeší vždy jen symptomaticky. Nevím, co děláte za obor, ale v pediatrii obzvlášť není mnoho věcí jasně černých nebo bílých. U febrilního dítěte s chudou klinikou udělám radši CRP, než nikoli. Už se mi to mnohokrát vyplatilo, obzvláště u malých dětí. Protože typicky u nich např.pyelonefritida (zánět ledvin), probíhá zpoč. bez jiných významnějších symptomů, stejně jako často i lehký zánět hrtanu může překvapit CRP 140. Ta židle, na které sedím, je velmi horká. Člověk, dokud na ni neusedne, si to nedokáže představit. Seděla jste na ní někdy? Musím se ve vteřině rozhodnout a moje rozhodnutí (v časovém presu za stále zvonících telefonů s davem lidí v čekárně) nesmí být pro dítě fatální. Je to nesrovnatelné s relativním "poklidem" nemocnice, kde krom většího času na pacienta je i tým hlav (kolegů, vizit, primářů), ale také komplementu a specialistů ihned při ruce. Mám obojí zkušenost, plus zkušenost z jiného oboru.
Navíc do toho v protipólu vstupuje neustálý faktor administrativní a pojišťovenský, což není rozhodně malý tlak.

Stran homeopatik. Jsem dosti exaktně myslící člověk. Přesto, na opakované žádosti a poptávce maminek po homeopatikách, jsem se před dvěma lety zapsala na Boiron homeopatickou akademii. Říkala jsem si, přece celá francouzská medicína, kde jsou homeopatika vcelku běžnou součástí léčebného procesu, a mnoho kolegů lékařů nemohou být tak pomýlení. Ale překvapila jsem samu sebe. Akademii jsem totiž ve finále nebyla schopna ani dochodit, byla jsem za věčného neustákle diskutujícího rebela postupně se s homeopatií zcela rozcházejícího. Když se mne matka zeptá na homeopatika, obvykle odpověď uvádím slovy - čím více o homeopatii vím, tím spíše mohu říci, že nemůže mít efekt. Vysvětluji často i způsob vzniku - tedy slavné Hahnemannovo ředění a princip paměti vody, přidávám k němu komentář o faktu, že do vody mimo jiné též např. defekujeme... Ale i víra a placebo efekt mají v medicíně svoje místo. V medicíně platí - primum non nocere, především neškodit. Jestliže člověk udělal s homeopatikem nějakou (pozitivní) zkušenost, resp. pozitivní efekt homeopatiku přisuzuje, další volba je pak na něm.

Paní doktorko, není člověk ten, aby se zalíbil lidem všem, nemrzí mě tolik, že Vám má péče nekonvenovala, mrzí mě však, že se vaše dítě k nám bálo chodit, protože si hodně zakládáme na tom, aby právě tohle u nás nebylo. A troufám si říci, že povětšinou také není.
Předpokládám, že jste již našla někoho, kdo Vám a vašemu dítku bude vyhovovat.
Přeji pevné zdraví!

Lence váš komentář vyřídím, jistě ji nesmírně potěší! :-)

Jana Pelánová

Velmi příjemná a starostlivá paní doktorka chodím tam se synkem již 2,5 roku a mohu jen doporučit. Radí i na e-mail pokud potřebujete nebo po telefonu.

The doctor is very kind and professional, her nurse as well. The doctor talks to a child (mine is 10 months now)and builds a nice relationship, so a child is comfortable and not stressed. Its a nicely organized place too where kids can play on the floor while waiting, where people smile and have a warm human approach. We are happy we found this doctor as the previous experience elsewhere was very bad from all perspectives. ctor is very kind and professional.

Paní doktorka Pelánová je neskutečně profesionální a lidská. Chodíme k ní s naší dcerou od narození a jsme nesmírně spokojení. Paní doktorka je velmi pečlivá, nic nezanedbává. Je velmi ochotná vše vysvětlit, tak aby to každý pochopil. Je dobré vědět, že sleduje nové postupy v medicíně a neustále se vzdělává. Naprostá spokojenost. Paní doktorku a její tým mohu jen vřele doporučit.

Chodíme k paní doktorce od narození s naší 2 a půl měsíční Terezkou. Ona i sestřička jsou naprosto úžasné, vždy nám dobře poradí a nikdy nic nepodcení. Neumím si představit, že by mohla být třeba jen o píď lepší. Vždycky se usmívá a dala nám spoustu dobrých rad, které nám hodně s malou pomohly.

Užasná paní doktorka. Je milá, ochotná, má citlivý přístup, informuje o všem a ochotně poradí i vysvetlí. Se sestřičkou která se také pořad usmívá jsou skvěla dvojka!

Pečlivá, laskavá paní doktorka. Nedá antibiotika jen tak, což cením. Po MUDr Markové další kvalitní lékařka.