Šmejkalova, Brno - Žabovřesky, Brno
Psycholog a psychoterapeut Brno (mapa)

Rodinná psychoterapie +2 Více

Ordinace (mapa)

Rodinná psychoterapie +2 Více

Ozdravení vztahů i kvality života obecně

Jako psycholog působím od r. 1994, od. 1. ledna 2000 ve vlastní psychologické praxi v Brně. Předcházelo působení na psychiatrii, onko-hematologické kl...

• deprese

S paní magistrou jsem byl pouze v písemném styku v rámci její internetové psychoporadny. Její služby mohu jen vřele doporučit. Jak již jsem psal, osobně jsme se nikdy nesetkali, ale podle písemného projevu a formulací odpovědí na mé otázky soudím, že jde o výjimečně empatickou osobu, která je opravdu na pravém místě. Takhle si asi všichni, kdo potřebujeme nějakou psychologickou pomoc, představujeme práci psychologa. Z přístupu, který paní magistra v našem písemném styku uplatňovala jsem měl opravdu zprvu snad jen pocit, který se postupem měnil v přesvědčení, že jí na člověku skutečně záleží, a to opravdu bez ohledu na cokoliv jiného. Věřte mi, i když mám již za svůj život s psychoterapeuty nějaké zkušenosti, s takovýmto lidským přístupem jsem se ještě nesetkal. Tak že ještě jednou, mohu jen vřele doporučit.

Skvělá psycholožka! Odborník, bere vás vážně, myslí jí to, je vtipná, poslouchá a zajímáte ji. A hlavně pomůže. Nedáme na ni s manželem dopustit. Můžu jen doporučit...

Rodinná psychoterapie

6 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

• Dobry den, ma 3 leta dcera v podstate od narozeni trpi tezkym atopickym ekzemem s upornym svedenim, hlavne v noci.Musime ji neustale hlidat, protoze se skrabe pri sebemensim neklidu a hlavne ve spanku. Samozrejme se leci u dermatologa, bere leky, masticky, upravili jsme stravu, atd...Velke vlny zhorseni stavu ma vsak hlavne v navaznosti na psychiku-je asi podvedomne citove velmi napojena na mne a asi hraje roli i potlacena zarlivost( ma jeste mladsi(10mes.) a starsi(5let) sestru a skrabanim se uklidnuje kdykoliv je nekde ve stresu-pri jidle u stolu, dokonce i pri sledovani pohadky, atd...)Je velmi citliva,casto si rika, ze chce pochovat,pomazlit v naruci, jist na kline,vecer a v noci usinat s nami...Jinak je ale dobre socializovana,v kolektivu a u babicek na hlidani spokojena...Poradte mi prosim, jak s ni pracovat a jak rozeznat jestli si jen nevynucuje pozornost a nerozmazlovat ji a zaroven nebyt neprimnerene prisna?Nekdy je opravdu tezke zachovat klid a bojim se,at ji svou nervozitou jeste vic netraumatizuji a nepopiram jeji podvedome potreby. Je dost tezke odhadnout kdy opravdu krici a skrabe se bolesti a kdy je to jen nauceny stereotyp... Mockrat dekuji za odpoved a preji at se Vam dari!

Dobrý den, i já pracuji s dospělými a terapie s dětmi se v mnoha ohledech liší, proto by mohlo být užitečné ještě oslovení psychologa, který pracuje přímo s dětmi.
    Základní principy jsou ale podobné.
    U atopickeho ekzému bývá často rodinná zátěž (opět atopický ekzém nebo astma), objevuje se u disponovaného jedince, nicméně jsme celek a každé onemocnění se zhoršuje při psychické nepohodě a jako silný stresor pro tělo funguje i změna roční doby, nevyspání, únava a jakákoliv silnější emoce, protože emoce má vždy fyziologický doprovod, tedy se odehrává na rovině těla - stejně jako uvedený příznak.
    Extrémní svědivost atopického egzému je pro dítě velká zátěž a 3leté dítě s Vámi ještě žije ve výrazné symbióze, z mého pohledu ji v tomto věku nemůžete rozmazlit téměř žádnou mírou laskavosti a podpory. I požadavek na jídlo na klíně nebo občasný společný spánek vnímám jako velmi přirozený, podstatné je, jestli je to přijatelné přání pro Vás.
    Hranice toho, co můžete poskytnout, vede Vámi - můžete mít kapacitu dělat něco, co by pro někoho už byla přílišná zátěž - a naopak můžete být unavená a cítit limitace, což je prostě realita a je třeba jí přizpůsobit okolnosti.
    Všechny tři Vaše dcery jsou ještě ve věku, kdy pro sebe poťrebují velké množství pozornosti a jak už psala předchozí kolegyně, doporučuje se, aby každé dítě v rodině mělo někdy úplně samo pro sebe bez přítomnosti ostatních sourozenců každého z rodičů, aby si užilo jeho pozornost do syta a bez rušivých vlivů přirozené sourozenecké rivality. Nemusí to být každý den, ani by to nebylo úplně reálné zařídit, ale aspoň občas, během víkendové ho odpoledne atd.
    Každé nemocné dítě potřebuje víc podpory, i dospělý nemocný potřebuje víc podpory a jiné zacházení než zdravý. Nemocné dítě ve fázi objevení příznaků regreduje, což znamená, že se chová jako věkově mladší dítě a touží po péči, která odpovídá péči o mladší dítě, protože velká část jeho vlastního úsilí směřuje ke zvládnutí nepohody spojené s příznakem a nezbývají mu síly na úkoly a činnosti, které by za jiných okolností už umělo zvládnout. Stejně jako dospělý při horečce touží, aby mu čaj uvařil někdo jiný, i když to umí udělat sám...
    Vyplatí se o tuto péči co nejvíc podělit s ostatními dospělými členy širší rodiny, prarodiči, tetičkami atd., podle vašich možností.
    Přeji hodně sil!
    Iva Hinková

Mgr. Iva Hinková

• Dobrý den, je mi 24 let a trpím agrobii, nedavno jsem presla na prasky Zoloft.. Chci se Vás prosim zeptat zda na tu moji poruchu pomahaji? Beru je teprve 11 dni, a mam takovy divny pocit na nic se netesim nic me nebavi a mam v sobě tres, je toto normalni pri lecbe? Budu strasne moc ráda za odpověď, sem cela nervozni, nevim kudy kam tak zkousim toto, hezký den

Dobrý den, tohle by byla spíše otázka pro psychiatra - psycholog není lékař, přestože při práci s klienty trpícími úzkost i a depresemi se v otázce antidepresiv zorientovat potřebuje. Nástup účinku může být až 3 týdny a po přechodnou dobu se mohou objevovat vedlejší účinky léčby různého druhu, včetně dočasněho nárůstu neklidu - každopádně je třeba situaci konzultovat s lékařem, který Vám léky předepsal, speciálně, pokud by tento druh potíží pokračoval. Ale zpravidla je třeba počkat ještě nějaký čas, často vedlejší efekt léků pomine za pár dní - pokud by ale míra byla velmi omezující nebo nesnesitelná, je třeba lékaře vyhledat a léky vyměnit.
    Moc držím palce!

Mgr. Iva Hinková