Mgr.

Tereza Černohousová

Psycholog

Calendar-iconCreated with Sketch. Požádejte o spuštení online kalendáře

Do 15.6.2017 možnost úvodní konzultace zdarma. Přijďte se seznámit! Objednat se můžete na e-mailu tereza@psychologprodusi.cz. Smyslem mé práce je pomáhat lidem k objevení cesty ... Více

Adresy

Obdobní doktoři, u kterých se lze objednat

Zkušenosti a dovednosti

about-me-iconCreated with Sketch. O mně

• Do 15.6.2017 možnost úvodní konzultace zdarma. Přijďte se seznámit! Objednat se můžete na e-mailu tereza@psychologprodusi.cz.

Smyslem mé práce je pomáhat lidem k objevení cesty z jejich obtíží, nalezení smyslu vlastního života, radosti a vnitřní energie pro dosažení jejich cílů. Věřím, že možnosti lidského růstu směrem k naplnění a štěstí neznají hranice.

Pracuji s lidmi, kteří se nacházejí v obtížných životních situacích, stejně jako s těmi, kteří hledají osobnostní růst. Mezi mé klienty patří také lidé trpící různými psychickými obtížemi (zejména úzkostmi a depresemi) nebo hledající pomoc v oblasti partnerských či rodinných vztahů.

Chovám důvěru v to, že obtížné životní situace a nepříjemné stavy v sobě zároveň nesou klíč k řešení a růstu. Pomáhám lidem vidět jejich zdroje, možnosti a nalézt víru i motivaci ke změně.

Hodnocení pacientů:

• L

Zhruba před rokem jsem slečnu terapeutku navštívil poprvé, k návštěvě mě přinutila úzkost, kterou jsem již nedokázal řešit sám. Byl jsem v zajetí svých myšlenek a nebyl jsem schopen se s opakující úzkostí jakkoli popasovat. Předtím jsem měl k chození na terapie spíše negativní postoj, ale nyní tvrdím, že to může být ku prospěchu každému člověku. Samozřejmě je ale potřeba najít si vhodného terapeuta, tím pro mě slečna Tereza určitě je. Měl jsem obavy, aby terapie nebyly moc invazivní a moc mě neovlivňovaly v mých rozhodnutích, ale po roce zkušenosti myslím, že to tak vůbec není a slečna terapeutka mi vždy jen pomáhá situace lépe vyhodnotit a podívat se na vše, co se nám v životě odehrává z vícero uhlů. Dříve jsem si nedokázal vůbec vysvětlit, proč se někteří lidé chovají, tak jak se chovají a někdy jsem si nedokázal ani vysvětlit svoje pocity, ale Tereza mi otevřela spoustu nových úhlů pohledu a díky ní si umím odpovědět na spoustu otázek, které jsem dříve nedokázal pochopit. Úzkosti už nemám, ale pořád je každé sezení inspirativní a napomáhající k dalšímu rozvoji.
    Moc za to děkuji.

• L

Poprvé jsem se pro návštěvu psychologa rozhodl, až když jsem byl úplně na dně. Nikdy jsem si nemyslel, že bych to mohl potřebovat. V době před první schůzkou jsem byl permanentně v takovém stresu, že jsem během posledních dvou měsíců ztratil asi 15 kilo. Bývalá manželka po rozchodu zarytě trvala na plné péči o dítě a nechtěla mi uvolnit více času se synem než víkend jednou za 14 dní. V práci byl neskutečný přetlak (pracuji jako vedoucí oddělení), celé to trvalo řadu měsíců, už se to nedalo vydržet. Nemohl jsem pořádně spát, měl jsem buď úzkosti nebo jsem bouchnul někdy i dříve než na první našlápnutí. Až když mi šéf v práci řekl, že byl taky, když se rozváděl, rozhodl jsem se že půjdu... později jsem litoval, že jsem se nerozhodl dřív, mohl jsem si ušetřit spoustu nervů. Díky Tereze jsem období rozvodu ustál nesrovnatelně víc v klidu. Úzkosti polevily a co zbylo jsem se naučil zvládat, už jsem zase spal atd. Po poradě s ní jsem se rozhodl pro širší kontakt, ne pro střídavou péči (syn měl 3 roky) a ten jsem nakonec také dostal přesně podle návrhu. Po rozvodu jsem se rozhodl pokračovat ještě dalšími tématy, hodně jsem si díky našim sezením dokázal zlepšit pozici v zaměstnání. Sezení s Terezou jsou efektivní, nic vám nedaruje :-) v tom nejlepším slova smyslu. Umí i citových a vztahových záležitostech podat věci prakticky a jako "čitelnou kuchařku" pro muže. Líbilo se mi, že dokáže srozumitelně vysvětlit dění v psychice a respektovat co už nechci na sezeních prožívat. Dodnes se jednou za čas objednám, protože vím, že mi jedno sezení může ušetřit i týdny zbytečného řešení.

• T

Cca před 5 lety, když zemřela naše matka, mi byla svěřena do pěstounské péče moje mladší sestra. Bylo jí v té době 9 let, mně bylo 21. Bylo to poměrně složité období, naštěstí, díky současnému nastavení pěstounské péče, existuje celá řada podpůrných opatření pro pěstounské rodiny. Jedním z nich jsou i společná setkávání pěstounů v rámci školení, v našem případě spíše setkávání v dnes už přátelském kruhu lidí, kteří mají společné to, že vychovávají děti v pěstounské péči. A právě v rámci těchto setkání jsem se seznámila s Tereou, která je vede jako lektorka. V počátečních fázích mi velmi pomohlo slyšet právě příběhy ostatních pěstounů a pěstounek, kdy především díky Tereze byla naše setkání velmi otevřená a pro všechny přínosná. Tereza nás motivuje, nesnaží se dávat rady, spíše podporuje v tom, abychom řešení hledali sami. Povídání prokládá teorií i příklady ze své psychologické praxe a působení v dětském domově, díky čemuž nám umí dát náhled na situace, které zažíváme.

Vedle toho jsem já i sestra začaly využívat individuální konzultace. Potřebovala jsem ujistit ve svých výchovných kompetencích, uklidnit v tom, že sestra u mě nestrádá, že jí dokážu nabídnout dostatečné zázemí. Tereza s ní opakovaně mluvila, kdy sestra byla zpočátku uzavřená, nakonec si ale Tereza získala její důvěru a mohly jsme společně po nějaké době ve třech konzultovat problémy, které provázeli dětství sestry, odchod matky a komplikovaný vztah s otcem. Nyní je sestra v pubertě, vzhledem k nelehké startovní čáře, kterou má, potřebuje budovat pozitivní vztah sama k sobě, posílit svou identitu. I když jako správná puberťačka nejdříve odmítala k Tereze znovu začít jezdit, už po první návštěvě bylo vidět, že se jí velmi ulevilo a sdílení problémů jí dělá dobře. Tereza je profesionálka v tom, že nikdy neprozdradila nic, co by jí předtím sestra nedovolila mi říci. Mám pocit, že dokáže věci komunikovat tak, aby nezradila důvěru ani jedné, ani druhé strany.

Po zhruba čtyřleté spolupráci s Terezou musím říci, že se jí velmi citlivou formou podařilo proměnit některé moje rysy chování, dává mi náhled z druhé strany, pomáhá, abych viděla, kde je prostor pro moji změnu.

Mám s ní zkušenosti také z několikavíkendových pobytů, které spolu s kolegyní vedly. Jak pěstouni a pěstounky, tak i děti, které se víkendů účastnili s námi, odjíždíme z víkendů nabití. Citliví, někdy velmi přímočarý přístup lektorek nám vždy nalije optimismus do žil.

• M

Terezka mi velmi pomohla v rodinné situaci. Co mohu srovnat s předchozí psycholožkou, kde návštěva byla párkrát, rozdíl byl markantní. Určitě je zcela zásadní volba svého psychoterapeuta. Nechci nijak předchozí srovnávat, ale u Terezky mi přišly vhod nové myšlenky, nikoli zajetí starých vzorců, co máme nastaveno snad každý z nás nejen rodinou, ale i celkovou společností, výchovou. Terezu mohu jen doporučit z mnoha důvodů, kam spadá empatičnost, vcítění, pochopení, vhodné vstupy dle potřeby klienta. Hodnocení by bylo rozsáhlé a stejně by nestačilo, tak jen, velmi dobrá psychoterapeutka!!!

• H

Sl. Terezu jsem vyhledala pod "tlakem situace", kdy jsem v sobě delší dobu tušila, že by toto pro mne a mé potíže bylo východisko, nicméně jsem otálela s rozhodnutím, až se situace stala neúnosná a já konečně našla v sobě tu potřebnou sílu pro změnu a objednala se. S odstupem času jsem za to skutečně velmi ráda, mohla bych možná litovat, že jsem tak neučinila již dříve, avšak důležité je, že byl první krok učiněn. První setkání je, nejen u psychologa, ale všeobecně s kýmkoli, trošku rozpačité a o poznávání se. Postupem času se ale vytvořil důvěrný vztah, ve smyslu svěřit se s čímkoli bez v dnešní době tak běžného odsuzování a ba naopak pochopení a empatie. Tak, jak jsem začala docházet pravidelně, postupně se potíže zmenšovaly, zapracovaly jsme v určitých oblastech, kde cítím změnu k lepšímu. Velmi milé bylo v rámci poznávání např. doporučování sl. Terezou knížek, filmů atp., přesně tak, jak bylo v daném období potřeba. Z toho zároveň vyplývá i názorný příklad, jak dobře umí naslouchat a učit se znát svého klienta. Individuální přístup. Jsem velmi ráda, že jsme se mohly poznat a spolupracovat. Dle mého pohledu je "řešením" jakéhokoli problému právě návštěva dobrého psychologa, což sl. Tereza bez pochyby je, neboť je přínosná poskytnutá zpětná vazba a objektivní pohled na danou konkrétní situaci. Což např. u četby a promluvy s blízkými, přáteli nelze nalézt.

• I

V době,kdy jsem poprvé navštívila slečnu Terezu,jsem byla vdaná,ale bohužel jsem se ve vztahu již dlouho velmi trápila. Prožívala jsem nelehké období, problémy v manželství již řadu měsíců gradovaly, ale na schůzku s Terezou jsem se vždy těšila. Byla mi oporou i za velmi nelehkých situacích, díky našemu kontaktu jsem se postupně zase dokázala rozhodovat sama za sebe a dát svůj život do pořádku. Několikrát jsem k ní přivedla i svého syna,který situací doma trpěl,byl frustrovaný a smutný. Neměl důvěru k cizím lidem,ale Terezu si hned oblíbil. Dnes je z něj úplně jiný chlapec,šikovný zdravý a je prostě fajn. Pokud bych znovu potřebovala byť jen radu,nebo i pomoc,určitě bych Terezu znovu oslovila,je neuvěřtelně empatická,milá a ve svém oboru naprostý profesionál. Touto cestou bych jí ještě jednou ráda poděkovala. Děkuji Terezko.

• A

Mgr. Černohousová byla moje druhá psycholožka, získala jsem na ní kontakt po tom, co moje původní terapeutka odešla na mateřskou dovolenou. Rozhodla jsem se pro návštěvu, když se zhoršily mé dlouhodobé potíže. Asi od 21 let se u mě sem tam dostavovaly pocity úzkosti, strachu z nemoci, smrti, nejistoty apod. Fyzicky se to projevovalo zhoršeným dýcháním, stažený krkem), bušením srdce, horší vidění, pocit motání hlavy apod. Postupem času se vyskytlo několik atak – záchvat, při kterém se znásobily výše popsané potíže, měla jsem pocit, že co nevidět omdlím apod.

Oproti paní psycholožce, kterou jsem navštěvovala dříve, jsme s Mgr. Černohousovou více pracovaly, nejen povídaly. Neříkám, že předchozí sezení byly špatné, ale je pravdou, že u Mgr. Černohousové jsem viděla pokroky nejen já, ale i okolí. Sezení jsem zpočátku měla každé 2 týdny, nyní, když se obtíže zmírnily, tak jednou za 3 týdny. Konečně jsem se mohla vrátit k běžným aktivitám, aniž bych x-krát denně přemýšlela nad tím, zda se mi dobře dýchá apod.

Obtíže, se kterými jsem začala navštěvovat psychologickou poradnu, se úplně minimalizovaly. Díky cvičením jsem se naučila úzkosti zvládat, nicméně samozřejmě občas nastane situace, kdy se úzkost opět hlásí o slovo, ale už vím jak na to. Věřím, že postupně se toho zbavím úplně, protože mám spoustu plánů, k jejichž uskutečnění se zlepšujícím se zdravotním stavem získávám odvahu.

Konzultace u Mgr. Černohousové mohu velmi doporučit, jak jsem již psala, hlavní je, že změnu cítím já a můj život je teď mnohem veselejší. Hlavně ale změnu zaznamenal i partner a okolí! Pokud by se potíže měly tendenci vrátit, rozhodně bych neváhala a pomoc vyhledala znovu. Podle mě, navštívit psychologickou poradnu není nic, za co by se měl člověk stydět. Naopak, když se na to dívám zpětně, kdybych psychologa vyhledala dříve, mohla jsem si ušetřit spoustu nepříjemných zážitků.

• M

Tuto terapeutku mohu jen doporučit. Tereza je ve všech ohledech profesionál. K jakýmsi nepsaným základním vlastnostem by měla patřit empatie, vcítění atd, které všechny má, zde však chci vyzdvihnout ještě jiný aspekt, který se zdá být v dnešní době rozvinutí mnohých koučů, odborníků na vše čím dál více podstatnější a to je zodpovědnost ke svému klientovi ve smyslu neužívání populárních metod, které by mohly i uškodit. Komu se svěřit, dát do péče, je třeba vybírat s rozvahou a z mého úhlu pohledu Tereza patří k lidem, kterým lze důvěřovat.

Mgr. Tereza Černohousová2017-05-16

Dobrý den Milane, srdečně děkuji za váš postřeh. Skutečně ráda brouzdám i mimo vody oficiálních proudů psychoterapie, avšak mohu s vámi jedině souhlasit v tom, že ne vše, co je líbivé a populární (nebo láká okamžitými výsledky...) je skutečně účinné a někdy ani ne příliš bezpečné. Alternativní proudy rozhodně nezatracuji, ale pečlivě z nich vybírám. Ať se vám nadále v životě daří a kdyby cokoli, dveře máte otevřené. :-)

• E

Terezu jsem začala navštěvovat, abych se vyrovnala s ukončením 12-ti letého vztahu a přestala se zabývat minulostí, která mě velice ovlivňovala. Měla jsem problémy se somatizací psychického napětí. Tereza je velice empatická, profesionální, upřímná, má schopnost se rychle se dostat k možnému jádru problému a nebojí se říct věci nepříjemné, ale potřebné. Oceňuji její nadhled a smysl pro humor.
    S její pomocí se u mě velmi zlepšila somatizace psychického napětí. Nyní pracujeme na dalších tématech a určitě budu Terezu dál doporučovat.

• M

Je mi 34, jsem ženatý muž, žijící v ideálním manželství s krásnou, inteligentní ženou a máme dvě krásné, chytré a zdravé děti.
    Výkyvy mých nálad z extrémní pohody do totální bezmoci a naštvanosti byly na denním pořádku. Měnili se z minuty na minutu. Zapříčinily hádky s ženou, špatné chování k dětem i neshody v práci. Existovala jen jediná věc, která mé nálady, dokázala mírně korigovat - sex. Jenže ten domácí přestal stačit a fungovat. Přibyla milenka.
    Při jedné domácí hádce se situace tak vyhrotila, že následovalo vyhledávání odborných článků na internetu a konečné zhodnocení: Jsem závislý na sexu!
    Jelikož ale stále fungovalo to nejdůležitější, co jsem tehdy v životě měl (láska ke své ženě), hned druhý den jsem hledal na internetu psychologa. Jediný kdo vzbudil můj zájem a důvěru, byla Terezka (jak já ji důvěrně říkám). Ze studu následovala SMS, ale přeci jen potřeba vyřešit situaci byla silnější, a tak následoval telefonát s přiznáním mých potřeb. Hned z prvních slov my bylo jasné, že mluvím s tou pravou osobou. Terezčino přiznání, že s takovým problémem nemá zkušenost, ale ráda by si se mnou o tom také promluvila osobně, mě utvrdil o její profesionalitě a důvěryhodnosti.
    Do prvního setkání jsem byl nervózní, jak hovořit s úplně cizím člověkem o tak intimní věci jako je sex. První pozdrav, první podání ruky, první úsměv a tahle holka měla mou naprostou důvěru. Od první chvíle nebyl problém se bavit o sexu. Ano, postupně jsem se musel osmělovat, abych mohl mluvit o konkrétních detailech, ale dnes, vlastně to budou již dva roky co k Terezce docházím, už nemám problém absolutně s ničím.
    První sezení bylo seznamovací. Pro mne osobně to bylo strašně ulehčující se svěřit někomu, kdo poslouchá a hlavně nad tím přemýšlí. Odměna byla sladká: Miloši, ale vy nejste závislý na sexu! Každé sezení pak vždy mělo nádherný konec… „Wau, takhle jednoduché to je?“ Vždy mi totiž Terezka pomohla přijít na to, proč se věci dějí a proč se dějí právě tak, jak se dějí. Snad to nebude reklama, když prozradím to nejzákladnější, co mi Terezka řekla: „Život je komunikace. Komunikace je jazyk. A láska? Láska jich má 5!“ Ano, jednoduchá věta, vlastně je to malá knížka (Pět jazyků lásky), která se stala základním kamenem našich sezení a základem chápání světa kolem mě. Proč je jaký je, proč komunikuje, jak komunikuje. Pro úplnost doplním, že láska k mé ženě je obrovská a vyjadřuju ji jinak, než to vnímá ona a naopak. Naučili jsme si povídat o tom, co cítíme. Naučili jsme se si vyjadřovat lásku tak, jak to ten druhý potřebuje a vše je zase jako dřív. Milujeme se, máme se rádi, rozumíme si
    Na Terezku se vždy těším. Vždy se těším, co nového objevíme. Ne co mi řekne, ale co společně objevíme. Mé chování zapříčinilo i uzavření se mé 9.-leté dcery, její zhoršení ve škole i v chování samém. I dcerka navštívila Terezku. Jako rodič, kterému záleží na dítěti, jsem dostal informace potřebné, co se vlastně v té malé hlavičce děje a jak vnímá svět kolem sebe. Velice mne potěšilo, když jednou přišla a povídá: „Tatínku, já bych chtěla zase jet k Terezce.“
    Co závěrem? Terezka ANO, ANO, ANO. Pro jistotu – URČITĚ ANO. 

Terezko děkuju a opět se těším na příště.