Zobrazit lékaře

Fakultní nemocnice Ostrava využívá k léčbě špičkové přístrojové vybavení, sleduje moderní trendy, má k dispozici náročné a účinné léčebné programy. Více

Fakultní nemocnice Ostrava

17. listopadu 1790, Poruba

708 52, Ostrava, moravskoslezský

Nejbližší zařízení

• Jiří Szeliga

Ortoped, MUDr.

• L
      Umístění: Fakultní nemocnice OstravaSlužby: Úraz nohy

K panu Szeligovi jsem se dostal po těžkém úrazu nohy, operoval mě a od té doby k němu docházim na kontrolu (cca dva roky).
      Během této doby jsem od pana doktora neslyšel jedinou ironickou poznámku, nebyl arogantní a další věci psány výše. Lékaře chválím a doporucuji.
      Kučerík Jakub

• A

Za normálních okolností nejsem stěžující si, recenze psající člověk, ale dnešní návštěva na pohotovosti ve FNO ve mně vře ještě nyní. Kamarádka si na tréninku tance natáhla/natrhla přitahovač/e stehna. Jelikož nezvládla ani chůzi, jely jsme na pohotovost. Vše probíhalo v pořádku, dokud jsme nedošly do vyšetřovny, kam mě jakožto kamarádku ani nechtěli pustit. S předstihem jsem se však vepsala do formuláře o sdělování osobních údajů druhým osobám čímž neměli na výběr. Jsem profesí fyzioterapeut, takže jsem měla jasnou představu o tom, co se kamarádce stalo, ale samozřejmě názor lékaře a přesná diagnostika je pro mě stěžejní. Do vyšetření jsem z počátku nezasahovala, protože ani já nemám ráda, když přijde nějaký chytrolín, nenechá mě pracovat a myslí si, že má nutně pravdu. Vyšetření začalo letmou anamnézou “léčíte se s něčím a jak se Vám to stalo?”. Pacientku po celou dobu vyšetření nedostatečně informoval a instruoval “tak se snad obnažíte, ne?”. Kéž by byla aspoň toho schopná s bolestmi, které měla. Fyzikální vyšetření se skládalo z rychlého “prohmátnutí” vnitřní strany stehna, pár pohybů v kyčli a konec. Následovalo zasednutí za PC a datlování s tím, že je úplně jedno jaký sval to je. Slušně jsem se zeptala, zda-li by se nedalo zjistit jaký ze svalů a hlavně v jakém rozsahu je poškozen. Okamžitě začal argumentovat jak si všichni myslíme, že bude sono diagnostika, cosi s pojišťovnami a prolácením plus zcela mimo kontext “si myslíte, že přiložím ruce a bude bolest zázračně pryč”. Špatným krokem bylo přiznání, že jsem fyzioterapeut. Následovalo dobírání, povyšování, přednáška o anatomii (mimochodem chybná) a výklad, jak studoval tolik a tolik let. Hned jsem pochopila, že tady ani slušné jednání a pokora nepomohou. Předepsal klid,berle, fastumgel, analgetika a následně si tipl, který ze svalů by to mohl být (zřejmě aby mne uspokojil) a šly jsme. Arogantní či nepříjemné jednání je věc, kterou mohu opomenout. Každý může mít svůj den, ale za nepřípustné pokládám nedostatečné podání informací pacientovi, laxnost fyzikálního vyšetření a nevyužití zobrazovacích metod (nízkonákladové ultrasonografie) ke stanovení přesné diagnózy. Její znalost může poté ulehčit práci rehabilitačním pracovníkům a urychlit rekonvalescenci. Kamarádce jsem doporučila co nejčasnější návštěvu jiného doktora, přece jen je tanečnice, takže mobilita jako taková je pro ni důležitá.

Podívejte se na všechny názory (4) na lékaře