Zobrazit ostatní profily psychiatrů v okolí

Názory pacientů se rychle objeví

Napište svůj první názor

Už jste navštívili MUDr. Thea Nazarčuková? Podělte se o svůj názor. Ostatní pacienti budou vděční za pomoc při výběru nejlepšího specialisty.

Přidejte svůj názor

1 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

mým dotazem, který dnes pokládám, je nárok na invalidní důchod kvůli psychickým problémům.
Trpím psychickými poruchami již třetím rokem. Konkrétně to jsou: silná deprese, posttraumatická stresová porucha, panická porucha, nespavost, sebepoškozování, úzkostná porucha a záchvatová panická porucha. Kvůli psychickým potížím jsem nebyla schopna dokončit žádnou střední školu, ani učební obor, tudíž jsem jen se základním vzděláním. Najít práci při mých podmínkách je tedy poměrně těžké.
Pracuji v pekařství již 5. měsícem. Práce měla velmi pozitivní vliv na mou sociální fobii, dá se říct, že jsem se jí zcela zbavila. Má práce mě velmi baví, chodím do ní ráda. Je ovšem příliš náročná. Mám úvazek na 8 hodin a to je pro mě v tuto dobu již nepředstavitelné.
První měsíc bylo ještě vše v pořádku. Pracovala jsem a aktivně jsem se také podílela na boji se svými psychickými problémy. Svůj volný čas jsem věnovala hlavně sociálnímu životu, procházkám, jízdě na koni, focení, pečení, nebo třeba hraní her. Můj život byl tedy naplněný a šťastný. Postupem času jsem ale práci přestala fyzicky zvládat. Přim množství léků, které denně beru (5 silných léků (antidepresiva + léky na spaní) a jeden na záchvaty), nejsem schopná dlouhodobé fyzické zátěže. Musela jsem před časem nechat i sportu a cvičení, protože mé tělo při fyzické zátěži zkolabovalo. V práci jsem schopna zvládat zhruba 5 - 6 hodin v pořádku, pak se mé tělo tolik vyčerpá, že je pro mě zbytek směny hotovým peklem. Obtížně se mi dýchá, trpím silnými závratěmi a slabostí těla. Tím pádem jsem v neustálém stresu a strachu, lékař mi píše větší množství ještě silnějších léků a navíc se u mě začaly záchvaty objevovat mnohem častěji. Jde o bolestné křečové záchvaty a neschopnost dáchat, tudíž mi musí být podán lék a po něm je mé tělo neschopné fungovat.
Jsem nyní ve fázi, kdy se mi opět vrátily i silné deprese, nespavost ani přes silné léky, sebepoškozování a sebevražedné myšlenky. Po směně nejsem schopná jakýmkoliv způsobem fungovat. Nedokážu nakoupit, uvařit, postarat se o domácí zvířata, ani o sebe. Jsem závislá na péči rodiny. Můj sociální život je v krizi, všech koníčků jsem byla nucena zanechat. Čím déle pracuji, tím je můj stav jen a jen horší.
Hospitalizována jsem byla již 3x (+ několikrát hospitalizace na běžném oddělení kvůli fyzickému kolapsu po fyzické zátěži), délka pobytu na psychiatrickém oddělení byla vždy na 4 - 5 týdnů.
Ráda bych se tedy dozvěděla, zda-li mám vůbec nárok na invalidní důchod? Pracovat bych určitě chtěla, minimálně na zkrácený úvazek, ze kterého se bohužel neuživím a má rodina se mnou už dlouhodobě nepočítá. Budu ráda za veškeré odpovědi.

Pokud vás zajímá, zda máte nárok na příznání invalidního důchodu, bude dobré si nastudovat příslušný zákon - tedy Zákon o důchodovém pojištění - tam se dozvíte, jaké podmínky musíte splňovat, kolik odpracovaných let je potřeba dle vašeho věku k získání nároku na výplatu důchodu - a pak si můžete podat žádost na MSSZ, či OSSZ, kam spádově patříte. O příznání ID a stupni rozhoduje dle kritérií daných uvedeným zákonem posudková komise. Blíže se jistě dozvíte i od svého ošetřujícího lékaře

MUDr. Thea Nazarčuková