Působím jako psycholog, psychoterapeut, manželský (partnerský) a rodinný poradce. Jsem absolvent akreditovaného dlouhodobého psychoterapeutického výcviku v systemické psychoterapii. Nabízím… Více

Adresy

Dotazy od pacientů (6)

Zkušenosti a dovednosti

O mně

 • Působím jako psycholog, psychoterapeut, manželský (partnerský) a rodinný poradce. Jsem absolvent akreditovaného dlouhodobého psychoterapeutického výcviku v systemické psychoterapii.

  Nabízím krátkodobou i dlouhodobou psychoterapii a psychologické poradenství. Rád spolupracuji nejen individuálně s dospělými, ale i s dospívajícími dětmi (cca od 12 let), s rodinami (včetně menších dětí) nebo páry. Věnuji se i rozvodovému a porozvodovému poradenství. Blízké jsou mi postmoderní a narativní přístupy k pomáhání lidem.

  Po dohodě jsou někdy možné i termíny mimo ty v kalendáři. Individuální setkání trvají zpravidla 50 minut (první může být delší), párová a rodinná 80 minut. Po dohodě je možné délku upravit.

  Můj úkol je Vám v určité fázi života pomoci k tomu mít se lépe a získat pocit, že to zvládnete a víte jak na to. Abyste to příště zvládli třeba i bez psychologa či psychoterapeuta!

  Ve svém přístupu si zakládám na respektu ke klientovi a k tématům, se kterými přichází. Maximálně se zaměřuji na to, co Vás trápí a co byste potřebovali změnit. Společně prozkoumáme co Vás tíží a budeme hledat způsoby jak se mít lépe. Naše spolupráce může být krátká, rychlá, pragmatická cesta vpřed, stejně jako pomalejší cesta s mnoha odbočkami a křižovatkami. Záleží na tom, co budete potřebovat.

  Preferuji upřímnou a otevřenou spolupráci, kde i vy mně můžete říci, co se vám líbí, nelibí a co byste potřebovali a vždy se snažím ujistit, že pracujeme na tom, co je důležité pro Vás. Nebudu Vás diagnostikovat, ani přicházet s divokými "psychologickými" interpretacemi. Budu Vám trpělivě naslouchat, nabízet své reflexe a pokládat užitečné otázky, které nám budou pomáhat při hledání východisek z Vašich trápení nebo při Vašem seberozvoji. Když budete potřebovat, budu stát při Vás a nabídnu Vám podporu.

  Mimo svou soukromou praxi pracují také jako psycholog v Manželské a rodinné poradně. Dříve jsem působil jako školní psycholog na učilišti, kde jsem zejména pomáhal mladým mužům najít opět motivaci do života a studia. Dále také jako kariérní poradce v Centru vzdělávání všem. Spolupracuji také se sdružením Práh a pravidelně pracuji s jejich klienty s diagnostikovaným psychotickým onemocněním. V rámci doktorského studia se také věnuji výzkumu psychoterapie na FSS MU, kde jsem členem Centra pro výzkum psychoterapie. Jsem členem Asociace manželských a rodinných poradců a stavovské rady asociace.

  A kdy a s čím ke mně přijít? Má oblíbená definice je ta, že odborníka potřebujete, když máte trápení a už nevíte kudy kam a jediné co si uvědomujete je, že už to "takto dál nejde". Týkat se to může individuálních, rodinných, partnerských, výchovných i jiných obtíží ...

  Pokud chcete vědět více o mých pracovních zkušenostech a vzdělání, najdete mě síti LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/dolezalp

Specializace

 • psychoterapie

Ukončené školy

 • Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studii, psychologie

Publikace

 • DOLEŽAL, Petr. Dialogismus v psychoterapii a jejím výzkumu. Jak jsme začali objevovat tělo ... In 30. česko-slovenská psychoterapeutická konference. 2015.
 • DOLEŽAL, Petr, Hana TOMICOVÁ, Lucia UKROPOVÁ, Michal ČEVELÍČEK a Tomáš ŘIHÁČEK. Significant events in the context of therapeutic change: A pilot study. In Society for Psychotherapy Research: 8th European Conference on Psychotherapy Research. 2015.
 • DOLEŽAL, Petr a Hana TOMICOVÁ. Dialogismus v psychoterapii a výzkumu. In Quo vadis, psychologie? Aktuální trendy v psychologii. 2014.

Znalost jazyků

 • angličtina

Nemoci

 • deprese
 • generalizované úzkostné poruchy
 • pocit "že už nevíte jak dál" nebo "že to nezvládáte"
 • nespecifické trápení
 • depresivní a úzkostné stavy
 • vztahové problémy
 • rodinné problémy
 • problémy dospívajících nebo s dospívajícími
 • emoční problémy
 • psychosomatické obtíže
 • obtíže spojené s psychiatrickými diagnózami
Více

Hodnocení pacientů

5

Obecné skóre
8 názorů

 • Přesnost
 • Péče
 • Zařízení
 • S
  Umístění: Mgr. Petr Doležal

  Empatický terapeut s lidským přístupem. Vycházel mi vstříc od prvního sezení, dával mi prostor, když jsem potřebovala pauzu, a popichoval těmi správnými otázkami, když jsem se na něčem zasekla. Umí naslouchat a nenuceně postrkovat k řešení.

  Docházela jsem na terapii půl roku a občas odcházela s úsměvěm, jindy s pláčem, ale vždy s pocitem, že mi sezení pomáhají a že se někam posunuju. Díky jeho trpělivosti a upřímnému zájmu mi nedělalo problém bavit se o tématech, o kterých jsem dřív nebyla schopná mluvit.

  Oceňuji i příjemné zázemí poradny, kde jsem se cítila velmi uvolněně. Můžu jen doporučit a moc poděkovat za sezení.

 • H

  K panu Doležalovi jsem se objednala s konkrétním problémem, který mi ztěžoval mé studium. Po úvodní schůzce, na které mě vyslechl a doptal se případně na podrobnosti mého problému, mi navrhl dvě možnosti přístupu - konkrétní řešení jen dané specifické situace nebo komplexnější přístup, protože daný problém měl souvislost i s jinými situacemi v běžném životě. I v průběhu další terapie si člověk může říct, čemu by se chtěl konkrétně věnovat, co ho v dané chvíli nejvíc trápí, není to striktně dané. Celou terapii hodnotím velmi kladně, cítila jsem se na sezení příjemně a za pomoci doplňujících otázek ze strany pana Doležala jsem našla nová témata k zamyšlení a jiný pohled na věc. Když jsem nevěděla, jak na otázku odpovědět, byla mi položena jiná nebo vysvětleno, kam tím směřuje. Děkuji moc za příjemnou spolupráci!

  Mgr. Petr Doležal2017-08-16

  Hanko, děkuji za komentář. Jsem rád, že jsem Vám mohl svým drobným dílem pomoci. Děkuji za ochotu zamyslet se nad problémem z různých perspektiv a třeba hledat i širší souvislosti. V tom jsem vnímal i Váš velký vklad. Věřím, že se Vám bude i nadále dařit a třeba se jednou potkáme v opačných rolích, kdy Vy budete pomáhat mě :) Ať se Vám daří a máte se fajn!

 • Pan Doležal nám pomáhal řešit nějaké problémové momenty v manželském vztahu. Oceňuji jak přístup, ve kterém trpělivě spolu s námi hledal co je vlastně problémem, tak výsledek - docela jsme si dokázali posílit pozitivní a zvládat ty problematičtější rysy našeho soužití. Mohu (a manželka právě volá můžeme) doporučit.

  Mgr. Petr Doležal2017-03-31

  Děkuji za komentář. Doufám že se Vám se ženou a ostatními členy rodiny stále daří :). Pro mě to byla zajímavá spolupráce a oceňoval jsem trpělivost s jakou jste hledali odpovědi a zkoušeli, byť třeba drobné, změny. V tom pro mě byla práce s vámi i inspirující.

 • Petr Doležal mi pomohl.
  Lepší recenzi už nejspíš neumím napsat :), nicméně se pokusím rozvinout myšlenku: působil na mě vždy přirozeně a lidsky, a neměla jsem tak problém mu sdělit cokoli; je inteligentní a umí položit „správné“ otázky, které byly i pro můj otázkami přeplněný mozek podnětné a nové; a celkově to byla tak skvělá sezení, že mi bylo líto je ukončit. :) Skutečně všem doporučuji. Moc děkuji!

  Mgr. Petr Doležal2016-10-06

  Díky, Markéto :). Pro mě byla radost s Vámi spolupracovat. Šlo to dobře, protože i Vy jste o věcech zkoušela přemýšlet jinak a také to zkoušet i mimo naše sezení. Důležité bylo i to, že se nám dařilo najít i způsoby jak vytěžit Vaše minulé zkušenosti. V podstatě jsme objevovali to, co ve Vás už bylo. Přeji Vám aby další cesta životem byla fajn, ale věřím, že se dokážete popasovat i s tím co fajn nebude :)

 • J

  Hned na prvni sezeni mi pan Petr sednul zprvu jsem nevedel vubec co cekat, ale moje nervozita se razem promenila v pohodove sezeni. Jeho pristup ve Vas razem vyvola pocit ze jste tu spravne a muzete rict i to co byste si samy nikdy nerekli bylo to velice prijemne a dost mi to pomohlo v dalsim smeru problemu se kterym jsem tam prisel. Jeste jednou diky.

  Mgr. Petr Doležal2015-07-28

  Moc díky, Jane! Spolupráce s Vámi byla příjemná. Doufám, že směr, který jste nastoupil, přinese o Vašeho života spokojenost, věřím, že si ji zasloužíte.

 • R
  Návštěva z ZnamyLekar.cz

  Veliká spokojenost. Milý, příjemný. Moc mi pomohl, mohu také vřele doporučit. Jeho trefné postřehy na problém člověka donutí se skutečně zamyslet a posunout se dál.

  Mgr. Petr Doležal2015-07-28

  Paní Růžičková, děkuji za komentář. Spolupráce s Vámi byla rychlá a efektivní hodně díky Vám, protože jste do toho šla s vervou sobě vlastní. Jsem rád, že jsem Vám mohl být užitečný a doufám, že se Vám bude dařit i nadále!

 • I

  Při každém setkání mě pan Petr přesvědčuje o tom, že je skvělý terapeut. Je empatický, umí skvěle naslouchat a jeho veselý a přátelský přístup dokáže navodit příjemnou atmosféru. Jsem ráda, že jsem si vybrala spolupráci právě s ním a že společně hledáme odpovědi na některé otázky.

  Mgr. Petr Doležal2015-06-23

  Ilono, děkuji za komentář. Mně se s Vámi také velmi dobře spolupracuje. Dovedete aktivně přistupovat k řešení svých potíží a přehoupnout se i přes mnohé překážky. Jsem rád, že s Vámi mohu spolupracovat, cením si Vaší důvěry a doufám, že Vám budu k užitku i nadále!

 • D

  Milý, charismatický, naslouchá. Člověka do ničeho nenutí. Cítil jsem se u něj velmi pohodlně - mohu jedině doporučit.

  Mgr. Petr Doležal2015-05-11

  Děkuji za komentář Davide. Spolupráce s Vámi byla příjemná a měla konkrétní výsledky. Věřím, že se Vám v dalším životě bude dařit podle Vašich představ!