Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je nějaká šance napravit můj problém.Zhruba před rokem jsem se začala aktivně věnovat fitness a někdy v polovině roku,kdy svaly začaly růst,jsem přišla na to,že mám totálně křivé lopatky z toho,že jsem celý život nosila kabelku na pravém rameni,tudíž jí mám jakoby sesazenou dolu a druhá je normální. Zařadila jsem spoustu core a balančních cviků,cviků bez použití osy,převážně jednoruční činky,ale místo zlepšení, se to horší a všechno mi začal přebírat levý trapéz.Už jsem z toho nešťastná,jelikož se chci fitness věnovat profesionálněji.Ve finále to tedy vypadá tak,že levé rameno je výš a trapéz je objemnější,pravá část níž a trapéz žádný. Díky za odpověď , Bára
Dobrý den Báro, na jednu stranu je skvělé, že se věnujete cvičení intenzivně, ale podle toho, co píšete, jste svoji původně možná neviditelnou svalovou nerovnováhu posilováním bohužel "posílila" také. Řešení bych hledala v postupném "narovnávání", které ale bude chtít kombinaci fyzioterapie,kde můžeme uvolnit, protáhnout a upravit co bude třeba (a co půjde) a posléze posílit (a tím zastabilizovat) tak, aby následné posilování vedlo k vyváženosti a ne naopak.

Mgr. Marcela Lajnerová
Mgr. Marcela Lajnerová
Praha
Dobrý den Báro, určitě šance na zlepšení je, ale bude to pravděpodobně vyžadovat vyřazení (na čas) "fitness cviků" s činkami a věnovat se centraci (zlepšení osového nastevní) pletenců ramenních a jejich stabilizaci (ergonomické zpevnění) cvičením v opoře o horní končetiny (např. vleže na břiše, šikmé sedy, na 4 apod.). Cviky je nutné sestavit na míru dle aktuální situace a po 2-3 týdnech kontrolovat jejich provedení a jejich vliv na váš pohybový aparát a jeho symetrii. Je vhodné volit cviky asymetrické, ne však v tzv. otevřených kinematických řetězcích (cvičení s jednoruční činkou), ale zprvu v řetězcích uzavřených (vzpory, podpory - ideálně právě šikmé sedy a poloha na boku). Pokud se chcete někam posunout, běžte prosím za odborníkem - ať už za mnou nebo jiným fyzioterapeutem se zkušennostmi s fitness nebo s kurzem metody ACT. Cviky je třeba dobře vysvětlit a zažít si je a to jde dle mých zkušenností z videí a publikací jen velmi těžko. Hezký den, Marcela

Mgr. Petra Krtičková
Mgr. Petra Krtičková
Dobrý den Báro,
asymetrie v oblasti lopatek je poměrně častá záležitost. Pokud ale posilujete nesprávným způsobem, tak si tuto patologii fixujete a stav se zhoršuje. Doporučuji tedy kineziologické vyšetření fyzioterapeutem, kde se zjistí příčina tohoto stavu. Navrhneme konkrétní kompenzační cvičení pro danou oblast a relaxační techniky pro normalizaci tahu v okolí lopatek.
S pozdravem a přáním hezkého dne, Petra Krtičková

Mgr. Vojtěch Šenkýř
Mgr. Vojtěch Šenkýř
Brno
Dobrý den, zásadní je zaměřit se na aktivaci serratus anterior, resp. jeho koaktivaci s břišními svaly a core. Cviky musí být komplexní, izolovanými cviky si příliš nepomůžete. Do třetice- cviky by měly vycházet z tzv. vývojové kineziologie, ideálně z DNS dle Prof.Koláře. Bohužel je to takto moc teoretické, rád bych Vám poradil osobně. Pokud chcete, napište mi odkud jste a pokusím se Vám poradit některého ze svých kolegů, příp. přijďte za mnou na fyzioterapii/trénink do Brna. VŠ

Mgr. Martina Lopotová
Mgr. Martina Lopotová
Praha
Dobrý den, Báro! Váš problém nemusí být z důvodu cvičení, ale z důvodu do té doby nezjisštěné vrozené skoliózy, nebo jiné svalové disbalance, kterou jste v posilovně mohla zvýraznit. Pomoc je možná, za předpokladu,že se nejedná o vorzenou skoliózu a současně nemáte ukončen kostní růst. Kdyby na obě otázky byla odpověď ANO, tak pomoc je minimálně pravděpodobná - spíš kompenzační, nikoliv ale pomoc ve smyslu vyřešení problému. Nicméně por definitovní názor by bylo potřeba Vás důkladně vyšetřit. Poté lze říct téměř s jistoto, co s tím dál. Přeji hezký den. M.L.

Stále hledáte odpověď. Zeptejte se na další otázku

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.

• Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • tázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.

Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.