Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nutnost užívání antibiotik.Byla jsem v pátek u mé praktické lék

chtěla bych se zeptat na nutnost užívání antibiotik.Byla jsem v pátek u mé praktické lékařky.Měřila mě CRP,hodnota byla 38,9.Moje potíže,suchý kašel,teplota 38,5,rýma ani moc ne.Tyto potíře trvaly od středy.Myslela jsem že ATB se mají předepisovat až při hodnotě 40 ? Všude se píše že na běžné nachlazení ,virozu je zbytečné je předepisovat.Mám strach že je beru zbytečně.Nerada beru antibiotika,protože mě po nich bývá zle.Ted´nevím jestli je mám brát když už jsem začala ??? Tohle už bylo u paní doktorky jednou.Myslíte že je to správný postup?
Dobrý den, je nutný komplexní pohled - vaše příznaky + co na vás paní doktorka našla + CRP - to je rozhodně zvýšené a nelze to brát tak, že 39,9 ještě ne a 40 už ano - nejsme stroje a přístroje mají také při měření nějaký rozptyl.

mohu jen potvrdit slova kolegy. Pacienta bereme komplexně, tedy nejenom Výsledky krevního rozboru, ale i klinický nález. Navíc existují bakteriální infekce, u kterých ani nemusí být výrazně zvýšené CRP a přesto je potřeba je zaléčit.Brzy se uzdrav, hezky den.
Dobrý dne, zcela souhlasím s předchozími odpověďmi kolegů. Nelze posuzovat pouze izolovaně hodnotu CRP, důležitý je celkový klinický stav pacienta, přidružené choroby ale i věk.
K výše uvedenému není co dodat, snad jen že je nutno vždy zohlednit limity jednotlivých laboratoří či normy přístroje, který Vaše lékařka použila. Existují přístroje s normou do hodnoty CRP 2,5, ale i 8,0, či dokonce 18. Tudíž Vaši hodnotu je třeba v tomto kontextu posuzovat. Navíc antibiotika nejsou zásadní zlo. Pokud jsou indikována, potom je spíše Zlo je neužívat. Důvěra ve znalosti a zkušenosti Vašeho lékaře je tedy zásadní
Přeji brzké uzdravení
Dobrý den, CRP je pouze laboratorní hodnota, zaleží hlavně na klinickém stavu pacienta. Pokud máte nějaké pochybnosti je vždy lepší toto konzultovat se svým lékařem.
jen bych dodal že po 2 dnech nemusí být ještě hodnota CRP úplně vypovídající, o den později může být hodnota CRP klidně 80 i více pokud jde o bakteriální infekci anebo také zůstat stejná pokud jde o virozu, takže záleží v jakém stadiu nemoci k lékaři přijdete, proto je třeba také dobré ty první 3 dny ležet doma a léčit se sám bez antibiotik pokud jsou příznaky spíše svědčící pro chřipku a kašel, naopak u anginy je třeba přijít dříve, pokud máme silnou bolest v krku při polknutí a rýma a kašel zde nebývá, takže u anginy je samozřejmě lepší nečekat, přijít a dát ATB co nejdříve, pokud máme spíše chřipku s rýmou a kašlem, není většinou potřeba nikam spěchat a pár dní tomu dát čas a hodnota CRP pak bude více vypovídající a jednoznačná a nikoliv taková hraniční, samozřejmě údaj o délce nemoci je pak pro lékaře velmi podstatný a může pak hodnotu CRP správně či lépe interpretovat a řídit se jí, děkuji.