Vzteklý a ukňouraný individualista

2 Počet odpovědí:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak si poradit s výchovou 14ti měsíčního syna - je velice bystrý, ale už od mala nerad spolupracuje a ukazuje, že něco umí (ať už je to "paci paci" nebo jak dělají zvířátka). Je spíš individualista, než skupinový typ. Přesto si nedovede hrát sám, neustále kolem sebe potřebuje někoho "doprovodného". Poslední dobou se ale stále více vzteká a kňourá. Je mi jasné, že chyba bude především u nás, ve výchově. Jak tomu ale zabránit? Je celkově takový "pobrkaný", zrychlený a takový až agresivní (což možná trochu přeháním). Nevydrží u žádné hry. Jen hra na honěnou by mu vydržela snad celý den. Nejvíce mi ale vadí, že všechno by chtěl zkoušet, ale ne vše může - například šuplík s moukou a cukrem mu dovolovat nechci. Vždy se začne vztekat, prohýbat v zádech a kňourat. O přebalování ani nemluvím. Domluva moc možná není. Na druhou stranu se strašně rád mazlí, což v porovnání s ostatními dětmi není tak obvyklé.
Existují nějaké výchovné metody, nebo by v tomto případě byla vhodná osobní konzultace?
Ještě dodám, že syn přišel na svět císařským řezem pro polohu koncem pánevním.
Děkuji za jakoukoli radu.
Eva
Dobrý den, to, co popisujete je u 14měsíčního dítěte chování, které odpovídá normě. Svět je barevný a žádné dítě není stejné a nereaguje stejně na totožný výchovný přístup. Na druhou stranu jste tímto chováním znepokojena. Asi bych vám doporučovala osobní konzultaci, psycholog může pozorovat a posoudit chování vašeho dítěte v rámci vyšetření a říci vám, zde v některém ohledu je jeho chování opravdu neobvyklé a doporučit vhodný přístup. Takto se to bohužel posoudit nedá. Přeji hodně štěstí. KB