Nutit do školky ve 4 letech?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
syn 3,5 nemá zájem chodit do školky.Je sociální, dobře komunikuje s dospělými i s dětmi jakéhokoli věku. Má lehké náběhy na "malého tyrana", ale opravdu velmi lehké. Testuje hranice. (Vychováváme spíše volně ke kreativitě a svobodné vůli, ale nyní zužujeme hranice). Chodil do klubíku na jedno dopoledne, ale doma má "větší komfort" (čas, klid, zázemí, věnuji se mu).Nerad spěchá. Podněcuji ho, čtu knihy o výchově, jsem učitelka:)) Má smysl ho do školky "motivovat"?Nebo raději dále pokračovat ve svém tempu:kroužky, hřiště, kamarádi, návštěvy rodiny, klubík na jedno, dvě dopoledne atd. Někde jsem četla, že pro rozvoj sociálních dovedností je nejvhodnější stálá skupina vrstevníků. (Syn si věří, občas je lehce agresivní vůči dětem-šťouchání, braní hraček...testování hranic opět).Nevyroste z něho asociální individualista??

Děkuji za odpověď

K.V.
Dobrý den, věštit "co ze syna vyroste" je v 3,5 letech opravdu předčasné :) Školka je většinou přínosná hlavně rodičům, protože nemohou být s dětmi celou dobu doma. A i když mohou, často je do školky vodí, aby se děti rozvíjely v sociálních dovednostech a začaly se připravovat např. na školu, kde také budou muset fungovat bez rodičů.
Je to na vás. Pokud máte možnost být se synem doma, voďte ho mezi děti klidně i jen 2 odpoledne v týdnu, nijak tím trpět nebude. Pokud takovou možnost nemáte, bude se vyrovnat s tím, že ve školce je nějakou dobu bez vás.
Začátek chození do školky je poměrně často komplikovaný a vychovatelky pro to mají pochopení. Pokud necháte rozhodování o školce na něm, patrně si vybere nechodit do ní. Jak však sama dobře píšete, pozor na příliš volný přístup, který může dítě až zatěžovat, neboť na mnoho rozhodnutí je syn prostě příliš malý a jsou jednoduše na rodičích.
Takže: Ať tak, či tak, syn nebude nijak narušen ve vývoji (školka/doma). Pokud rozhodnete pro školku, vymyslete nejlepší způsob, jak ho motivovat (někdy je např. lepší, když dítě vede do školky tatínek ;) ale rozhodování o školce patří do vašich rukou, nikoliv jeho.
Hodně štěstí ;)