Problémy s pubertální dcerou

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane magistře,
obracím se na vás s žádostí o radu ohledně mých mladších sester.
Sestry, které jsou nyní v pubertálním věku (17 let) se vymykají kontrole. Po rozvodu bydlí pouze s matkou, které je zaměstnaná a nemá možnost na ně neprodleně dohlížet. Když už doma je, bohužel nemá potřebný respekt. Jedna ze sester má stáleho přítele a tráví většinu času spolu. I když není doma, tak aspoň víme kde a s kým je.
Druhá stálého přítele nemá, navíc dochází k psycholožce, která ji diagnostikovala začínající depresi, ale nijak s ní víc nepracuje. Domnívám se, že konzultace ji nikam dál neposouvají a nepomáhají. Psycholožka nemá ani zájem potkat se se mnou jako se sestrou nebo s matkou aby slyšela názor na danou situaci od někoho jiného.
Sestra svůj volný čas příliš nevěnuje ani přípravě do školy. Bohužel nemáme informace, kde a s kým celé odpoledne a večery tráví. Když už nám nějakou informaci poskytne, následně se dozvídáme, že nebyla pravdivá.
Je problém, že matka je často právě odpoledne a to až do pozdních večerních hodin v zaměstnání a já mám vlastní bydlení. Nevíme, jak s ní pracovat a bohužel ani nevíme, kdo by nám v tom mohl poradit.
Vzhledem k tomu, že matka je samoživitelka, byla jí praktickou dětskou lékařkou doporučena psycholožka, která má smlouvu s pojišťovnou, ale výsledky zde bohužel nevidíme, tak se zkouším obrátit na Vás s žádostí o radu a případnou pomoc, i když vím, že s pojišťovnou nespolupracujete a vše si hradí klient sám.

Velmi děkuji za čas věnovaný mému dotazu a za odpověď.
Dobrý den,
to je opravdu těžké. Vy nenesete za mladší sestru zodpovědnost, nemůžete ji vychovávat (i když jste dospělá, nebude Vás podle mě příliš respektovat), stejně tak psychoterapie je její věc a jediní, kdo do ní mohou zasahovat jsou rodiče. Obávám se, že bez maminky Vaše situace nemá řešení (tatínek žije jinde? Nemůže se na výchově nějak podílet?).
Doporučoval bych, aby se maminka obrátila na "rodinného" psychologa, který bude pracovat s vámi všemi. Individuální psychoterapie sestry má možná efekt na depresi, ale nikoliv na zbytek rodiny, protože cíl terapie může být úplně jiný, než jaký chcete vy. Doporučil bych mamince, aby zkrátka rozhodla, že někam zajdete společně (sestra může dále chodit na individuální terapii k souč. terapeutce) a ujasníte si podmínky, za jakých budete fungovat. Maminka patrně bude muset pro své vytížení delegovat nějaké pravomoce na vás, ale budete muset společně vymyslet jak, aby je sestra respektovala. Maminka je za ni stále zodpovědná a má nad ní stále do velké míry kontrolu. Pokud by tuto premisu sestra nerespektovala, není možné obývat společnou domácnost... Doporučuji se ještě pokusit najít společné řešení s jasným vymezením práv a povinností a až poté přemýšlet, kam jinam by bylo možné sestru umístit. Ještě není dospělá a nemůže si dělat to co chce. Většinou se společné řešení dá nalézt díky tomu, že všichni chtějí zůstat spolu.
Držím palce, nebude to jednoduché, trvejte na dohodnutých podmínkách a najděte shodu na tom, co sestra dokáže a chce respektovat.