Moje nejlepsi kamaradka si prozila v detstvi velmi vaznou situaci. Podarilo se ji na vsechny vzpominky zapomenout. Bohuzel v posledni dobe se zacaly vracet. Trapi se a nevim, co delat. Doufa, ze pocity odezni. Mohou vzpominky samovolne prejit nebo je nutna terapie?
Dobrý den, traumatické situace mají tu vlastnost, že se mohou po čase připomínat. Hlavně ve chvílích, které jsou s původní situací nějak spojené nebo se jí v něčem podobají. Pokud situace z minulkosti není v rovině emocí zpracovaná, pochopená rozumem a uzavřená, je jako rána, která se otevírá. A může i "zahnisat" - tedy že strach nebo úzkost, které jsou s tím spojené, se přenášejí do dalších situací a postupně zasahují život člověka stále víc. Proto je vhodné docházet na odbornou psychoterapii, které pomůže ránu vyčistit, zahojit a zacelit a pomůže Vaší kamarádce jít životem dál, bez zátěže minulosti. Držím palce :)

Dobrý den, děkuji za dotaz a plně se přidávám k odpovědím kolegyň. S pozdravem M. Sz.
terapie je pro Vaši kamarádku velmi dobrou volbou. Zažijete-li traumatickou událost, může se stát, že některé informace vytěsnime z vědomí. Ve chvíli kdy jsme “připraveni” vytěsněné informace zpracovat, začnou se nám vynořovat. Terapie je pak nástroj jak tyto vzpomínky zpracovat takovým způsobem, aby nás již dále netrápily. Ať se vám oběma dobře daří a udržite si vaše kamarádství.
Dobrý den, doporučuji vám objednat se k individuálnímu sezení. První sezení můžete přijít společně s kamarádkou.Ráda vám pomůžu. Nečekejte pasivně, jestli traumatické vzpomínky odezní. Ano, mohou ted "odeznít", ale nikdy nevíte kdy opět a v jaké situaci se vrátí.
Pokud nejsou vnitřně zpracována a přijatá,(v tom vám terapie pomůže), tak se vrací právě v kritickém období života, v oslabení, kdy člověku mohou spíše víc ublížit.
Pokud se začaly nyní vracet, je nyní asi dobrý čas k tomu je začít zpracovávat. Všechno, co jsme chtěli zapomenout během života (traumata) je ve formě energie někde v těle uložené. Buď své traumata zpracujeme, energii uvolníme a vše se vyčistí...nebo může tato nahromaděná energie způsobit časem nějakou nemoc. Typická je rakovina apod...raději bych tedy vyhledala nějakou pomoc a vše zpracovala :-). Držím palce.
Dobrý den, vše, co prožijeme, se odráží v naší duši a někdy zapadne hluboko, jakoby na dno studny. Je potom dobré vynést prožité na světlo. Pomáhá nám to být králem/královnou svého života. Přeji hodně štěstí!