Dobrý den. Chci si zkusit nechat poradit ještě touhle cestou. Momentálně jsem v zahraničí, mám depre

7 Počet odpovědí:
Dobrý den. Chci si zkusit nechat poradit ještě touhle cestou. Momentálně jsem v zahraničí, mám deprese asi půl roku. Před dvema měsíci to vygradovalo tak, že nejsem schopná chodit do práce a začala jsem užívat antidepresiva (citalopram 20mg/denně). Objednala jsem se k psychologovi, kde jsem byla dvakrát. Doktor říkal, že je to na 2-6 sezení. Potom prvním se mě hned ptal. co se změnilo a jestli mi je lépe. Problém je v tom, že se nic nezměnilo, naopak mi je ještě hůř, že by už mi mělo být lépe a není. Jsem bezradná, nevím jak si pomoct. Jen ležím, spím, jím, jsem smutná, nejsem schopná ničeho, na nic nemám náladu, nic mě netěší a pod. Prostě nechci žít. Přemýšlím často nad smrtí, jen to nemohu udělat svoji rodině. Nevím jak si pomoct, sama ani neznám příčinu, jsem prostě bezradná a k ničemu. :( Nevidím žádnou naději v tom, že mi bude zase někdy lépe. Nevěřím, že mi sebelepší doktor pomůže. Ikdyž bych moc chtěla. Myslíte, že se někdy vyléčím? Děkuji za odpověd.
Dobrý den, je mi líto, že Vám není dobře. Samozřejmě nemám tušení, jaké těžkosti ve Vašem životě přispěly k tomu, že se Vám rozvinula deprese. Zkusím dát pár obecných nápadů, samozřejmě Váš problém nevyřeší, můžete to vzít jen jako nějaké nápady, co můžete zkusit. Deprese je závažné onemocnění, ale je to emoční stav a emoce jsou proměnlivé. V první řadě by Vám mohlo pomoct věřit, že to přejde, přestože to takhle v tuto chvíli nevypadá. V depresi člověk častěji má beznadějné myšlenky a přesvědčení, že se tento stav nezmění - stejně, jako když je nám dobře, věříme, že nám bude dobře vždycky. Pokud je to Vaše první zkušenost s depresí, musíte věřit odborníkovi, že to dřív nebo později přejde, i když to může trvat dlouho. Pokud jste něčím takovým už prošla, víte, že to přešlo, že se to časem zlepšilo. V depresi se tento stav zdá nekonečný, ale není. Za druhé je obvykle potřeba dělat věci, které přispívají k tomu, že se cítíte lépe, bez ohledu na to, jestli se Vám chce nebo ne. V depresi má člověk velký propad vůle, ztrátu radosti a potěšení a proto je těžké se přinutit k činnosti. Ale je to klíčové. Nemusíte se nutit k radosti. Ale většinou pomáhá přinutit se k činnosti - zejména k věcem, které jste dřív dělala pro radost. Hodně dobře může zabrat sport - třeba jít si zaběhat, přestože se Vám vůbec, ale vůbec nechce - nebo pokud to je pro Vás absolutně nepředstavitelné, jít aspoň na procházku, nebo aspoň na malou procházku. Můžete si zkusit udělat seznam činností, které byste mohla dělat, u každé si napsat číslem od 0-10, nakolik předpokládáte, že ta činnost bude náročná a druhým číslem, nakolik předpokládáte, že bude příjemná. A po této činnosti si uděláte vyhodnocení, nakolik od 0-10 byla skutečně náročná a nakolik byla skutečně příjemná. Často se ukáže, že Vaše předpoklady byly nesprávné. Že činnost nebyla tak náročná, ale naopak že byla příjemnější, než jste očekávala. Za třetí - žijete v zahraničí. Máte dostatečný kontakt s lidmi? Máte podporu od svojí rodiny? Podpora je nesmírně důležitá. Pokud nemáte podporu rodiny nebo přátel, vyhledejte znovu psychologa. Měla jste pocit, že jste toho prvního "zklamala"? Zkuste mu to říct. Zkuste mu říct, že je Vám hůř a že potřebujete dlouhodobou práci. Dobrý psycholog by měl být schopen s takovouto informací pracovat. Buďte v kontaktu s psychiatrem, aby případně upravil léky. Sebevražedné myšlenky bývají někdy bohužel nežádoucím vedlejším příznakem na začátku léčby antidepresivy. Je nutné o nich s psychologem mluvit.
Za další, zkuste být k sobě laskavější v tom, jak sama se sebou hovoříte. "Jsem k ničemu" je obvyklá myšlenka, která člověka v depresi napadá (to znamená, že to k té nemoci patří, je to její projev), pomáhá Vám ale takhle o sobě přemýšlet? Většinou to jen zhoršuje stav. Co kdybyste to zkusila přerámovat na "cítím se nanic"? Všechny symptomy, o kterých píšete, jsou v depresi (bohužel) běžné. To znamená, že vyčítat si, že nemáte sílu vstát z postele, je jako by si člověk se zlomenou nohou vyčítal, že ho bolí chodit nebo že musí nosit sádru. Zkuste každou sebekritickou myšlenku přivítat a místo toho, abyste se jí zabývala, zkuste se sama sebe zeptat: "co bych právě teď nejvíc potřebovala?" "Co by mi právě teď nejvíc mohlo pomoct"? Pokud byste chtěla, můžeme zkusit společně pracovat na zlepšení Vašeho stavu - mluvit o problémech, které Vás obecně v životě tíží a mluvit o tom, co dělat, když se cítíte mizerně: pracuju po Skype.