Dobrý den, už mě pár měsíců trápí tep v levém uchu synchronní s tepem srdce. V normální poloze nic

už mě pár měsíců trápí tep v levém uchu synchronní s tepem srdce. V normální poloze nic neslyším. Jen pokud se například ohnu, zakloním hodně hlavu, otočím hlavu, udělám prudký pohyb.Tak po určité době to začne tepat. V rovné poloze to vymizí. Zkoušel sem si v normální poloze stlačit krk a trochu sem to cítil, po uvolnění tep opět zmizel.
Poslední dobou mi přijde, že mám tuhý krk, hlavně na levé straně (nemůžu hlavu na stranu úplně ohnout) a cítím bolest při zaklonění hlavy, nemůže to mít něco společného?
Byl sem párkrát na masáži a vždycky se mi to zlepšilo, ale ne úplně.

Děkuji za odpověď.
pokud je pocit tepu opravdu synchronní s tepem srdce (lze vyzkoušet v klidu a po zatížení), musí jít o cévní problém. Závislost na poloze hlavy a krční páteře může být, protože dochází ke změnám napětí krčních tepen. Pocit tuhosti krku může být náhodný, případně vlivem poruchy cévy. Popisované potíže nejsou v žádném případě typické při příčině svalové nebo při poruše páteře. Různé potíže od pískání v uchu a pod. se často poruše páteře přičítají, ale je to chyba. Měl byste být řádně vyšetřen, nejlépe cévním specialistou.

Dobrý den, dovolím si nabídnout i lehce alternativní pohled k názoru kolegy Vlčka. Naprosto souhlasím, že nejdříve je správné vyšetření cévním specialistou, popřípadě i na ORL. Pokud ale cévní specialista nic zásadního nenajde, z naší zkušenosti je jistá šance, že Váš problém může mít řešení na úrovni krční páteře nebo čelistního kloubu. Obzvláště pokud poloha a pohyb hlavy přímo ovlivní intenzitu a vnímáte zde omezení. S úctou, Jan Novák
zvolila bych podobný postup. Vyšetření cévním specialistou a následně se svěřit do rukou fyzioterapeuta, který provede vyšetření nejen Vaší krční páteře. Souvislostí se může najít s pohybovým aparátem více. Hezký den Alice Hamáčková