Dobrý den, pane doktore/doktorko, mám na Vás dotaz z pozice "pozorovatele" kterého se dále popsan

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore/doktorko,

mám na Vás dotaz z pozice "pozorovatele" kterého se dále popsaná situace dotýká. Žijeme v sousedském vztahu s osobou, která trpí s největší pravděpodobností (i dle informací okolí) schizofrenií. Pokud bych to mohl subjektivně posoudit, tak je to ukázková situace Jekyll a Hyde. Na veřejnosti zakřiklá, plachá osobnost, avšak co se děje za zdmi, to je peklo, které se nárazově opakuje. (křik - nesrozumitelný, sprostý, nedávající smysl, výhrůžky smrtí..., avšak osoba je v bytě toho času sama) Rád bych se Vás tedy pozeptal na kvalifikovaný názor, jak mám jako soused na toto reagovat? Mám obavy, aby se v tomto afektu nestalo neštěstí... ať už nějaké sebepoškození, nebo napadnutí okolí. Jaké jsou prosím vaše zkušenosti v podobných případech? Mám to ignorovat a vyhýbat se jí, volat policii, záchrannou službu, nebo sousedku oběsit? (smích) ... Plně si uvědomuji, že za tento stav sama nemůže a lituji jí, nicméně rád bych byl v této situaci obeznámen a poučen. Mnohokrát děkuji a zdravím.
Může to být cokoli. Paní skutečně může trpět schizofrenii, ale ta obvykle nemění dle okolností projev. Spíš tedy porucha osobnosti. Moc dělat nemůžete, neprovokovat, byt ve střehu, a skutečně kdyby hrozilo nebezpečí buď k vám nebo ji same volat policii.