Dobrý den, Je mi 19 let. Měla jsem problémy tipu omdlévání, bušení srdce, třes těla a teď už asi cc

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
Je mi 19 let. Měla jsem problémy tipu omdlévání, bušení srdce, třes těla a teď už asi cca 2 měsíce užívám citalopram 10 mg, ráno po jídle.
Začátky byly těžké, ale pak se to ustálilo a bylo zase vše normální. Nicméně asi před 14 dny se mi stavy zase vrátily, pak začaly ustupovat, ale pořád mám pocity tlaku nebo-li pálení v hlavě nebo mezi očima. Třes mám jen výjimečně a před dvěma dny jsem měla 1x stav bušení srdce, nával horka a pocit na omdlení (bylo to při lehce stresové situaci). Nicméně dále přetrvává pálení hlavy ( většinou na vrchní části hlavy) a mezi očima. Chtěla jsem se zeptat, dá se s tím něco dělat, nebo tohle už budu mít pořád?
Ještě jsem se chtěla zeptat jestli můžu na tyto prášky užít paralen.
Děkuji za odpověď.
Vážená slečno.
Pokud se u člověka objeví psychické problémy (které se někdy mohou projevovat - tak jako u vás - i nepříjemnými tělesnými stavy), obvykle to není jen tak samo od sebe. Na druhou stranu často člověk sám jen těžko odhaluje, s čím vším v jeho životě to, že se necítí komfortně a má potíže, může souviset. Obvykle lidem pomáhá, obrátí-li se primárně na psychoterapeuta, tedy odborníka, který pomůže se v aktuální životní situaci i psychických stavech zorientovat a najít řešení, které vede ke znovunastolení pocitu životní pohody z celkového fungování.
Pokud se během psychoterapeutického procesu ukáže, že by bylo vhodné některou z psychických funkcí na přechodnou dobu podpořit medikací, odkáže v takovém případě psychoterapeut svého klienta na rozšíření pomoci o spolupráci s psychiatrem, který může léčbu rozšířit o vhodnou lékovou podporu.
Léky samy o sobě obvykle obtížné příznaky na určitou dobu (minimálně na dobu, kdy jsou - pokud jsou vhodně zvoleny - užívány) dokážou potlačit, ale bez skutečného řešení toho, co za vznikem psychických potíží stojí, dochází buď k postupné ztrátě jejich účinnosti a/nebo k návratu obtíží po vysazení léku.
Mohu-li tedy doporučit, vyhledejte sobě psychoterapeutickou pomoc, tedy sérii odborných konzultací, během níž se tím, co se s vámi děje, bude spolu s vámi psychoterapeut seriózně zabývat a již během tohoto procesu vy budete mít pocit, že váš život a vaše věci znovu nabývají smyslu a otevřené životní perspektivy.
Kontakty na psychoterapeuty dle místa bydliště najdete na České asociace pro psychoterapii, případně na stránkách České psychoterapeutické společnosti.
S přáním brzké úlevy a životního úspěchu
MUDr. František Matuška
P.S.: Paralen v běžné dávce je možné s Citalopramem užít, např. při bolesti či horečce, nicméně o kombinaci léků byste měla informovat především svého lékaře, tedy toho, kdo vám Citalopram předepisuje.