Dobrý den, mám trochu myšlenkové dilema. S přítelkyní jsme se bavili o tom, že mívám trochu nepříjemný pocit z toho, když se podívám na cizí holku, takový, jako by mi běžel studený pot po zádech a mě napadlo, jestli to není třeba potlačovanou nevybouřeností. Nemám pocit, že bych se nedokázal ovládat nebo že bych chtěl hned s každou spát. Za svou dobu jsem měl čtyři sexuální partnerky, včetně té mé současné. Když jsem byl svobodný, občas jsem flirtoval s nějakou ale zůstalo to jen u flirtu a u líbání. Na diskotéky jsem ani moc nechodil, nějak mě to tam netáhne. Do svých 18 let jsem většinu času strávil u počítače a až posléze jsem měl svou první sexuální partnerku. A musím se i přiznat, často sleduji porno, někdy i dvakrát denně a možná proto mi běhá v hlavě fantazie a scény z porna. Mám trochu obavy z té nevybouřenosti a mám pocit, že jsem závislý na pornu. Vím taky, že si beru vše osobně a hned, jak mě taková podobná věc napadne tak jí beru za pravdu. Možná jen moc přemýšlím. Prosím o radu.
S pozdravem Miroslav
Milý Mílo,
doporučuji knihu Rozvíjení mužské sexuální energie .
Nedoporučuji rozvíjet závislost...

Dobrý den. Fantazie nejsou nic špatného, v podstatě neznám jediného člověka, který nemá fantazie a touhy. Ohledně vašeho sledování porna, pokud cítíte, že jste na něm závislý, bylo by dobré to začít řešit. Prozkoumejte, co vás na něm láká, jaké praktiky nejčastěji sledujete, jaké kategorie si pouštíte, potom se zeptejte sám sebe, zda mi to nabízí moje současná partnerka, nebo ví vůbec o tom, že tohle se mi líbí a že tohle si přeji? Pokud o tom neví, řekněte jí to. Musíte být k sobě upřímní, protože jinak nebudete uspokojení a tím pádem budete mít potřebu poohlížet se jinde, přemýšlet nad jinými věci, či sledovat právě zmiňované porno. Já osobně bych to hned do závislostí neházela, stačí zjistit co vám chybí, proč to děláte, co vlastně hledáte a položit si otázku, mám správnou partnerku vedle sebe, která mi toto může dát? Krásný den.
z Vašeho dotazu chápu, že máte nepříjemné pocity ohledně myšlenek na jiné ženy než je Vaše přítelkyně, když je potkáváte, máte také studený pot po zádech a necítíte se při tom dobře. Shrnujete svou sexuální historii a máte různé úvahy nad tímto tématem.

Pane Miroslave, vnímám, že Vám téma sexu, pornografie a úvahy nad případnou nevybouřeností dělají starosti. Přijde mi fajn, že se snažíte přijít na to, kde je příčina Vaší nepohody a uvažujete na různými možnostmi.

Píšete o obavách z nevybouřenosti a závislosti na pornu, chcete poradit. Je obtížné konkrétně odpovědět bez doplňujících informací. Mohlo by však být užitečné domluvit si konzultaci s psychologem, který by Vám mohl pomoci rozklíčovat, co se to vlastně v dané situaci děje, že to vede k nepohodě a starostem. Těžko také určit, jestli je Vaše každodenní sledování pornografie už závislost, ta míra je většinou individuální, je však znát, že Vám to v životě vadí. I já bych Vás tak chtěla podpořit, ať se o tom poradíte s odborníkem, psychologem či sexuologem, který by Vás navedl na cestu ke spokojenosti. Někdy stačí pochopení principu, který vytváří nepohodu, či malá změna a člověk se může cítit lépe.

Přeji hodně štěstí při řešení Vašich potíží,

Petra Vazačová
Dobrý den, určitě by bylo dobré najít si nějakou svoji cestu k sebeozvoji a seberůstu. Což může být např. nějaký seminář, kurz, terapie, kniha apod...Hledat porozumění sobě, svým (i nenaplněným) potřebám...pracovat na sebehodnotě atd...
Držím palce
Dobrý den Miroslave, děkuji za dotaz, s odpovědí se připojuji ke kolegům, sebepoznání by Vám mohlo, mělo přinést odpovědi na Vaše otazníky. S pozdravem M. Sz.