Dobrý den mám problém s mluvou přesně r,ř a občas mi nejde rozumět hlavně když jsem ve stresu, je mi 17 let myslíte že je tu šance se to odnaučit (jako malý jsem chodil ale myslím jsi že to nepomohlo)
Dobrý den, určitě se dá výslovnost zvládnout i v dospělém věku. Doporučuji navštívit logopeda a pravidelně cvićit dle jeho pokynů. Když jste chodil jako malý- patrně se cvićilo málo, nebo nedostatečně dlouho- prostě se to řádně nedocvičilo.
Přeji hodně štěsti a trpělivosti.
S pozdravem Dr. Kopicová, klinická logopedie Praha 4

Dobry den,
mozna , ze ve vasem nizsim veku vam chybela motivace.. r a ř se daji vyvodit a automatizovat i v pozdejsim, i dospelem veku. Pokud mate tendence treba i k zrychlenemu tempu reci, muze to mit vliv na “zretelnost” projevu. Urcite vyhledejte klinickeho logopeda a spolu to zvladnete.
S pozdravem
Jana Schaeferova
Dd, doporučuji objednat se k nezávazné konzultaci a podrobit se vyšetření artikulace. Rozhodnutí pokračovat v následné terapii pak bude záležet na Vás.
Ludmila Kotlínová, klinický logoped
Dobrý den, i v pozdějším věku lze provádět nápravu artikulace, důležitá je motivace klienta a dále ochota k pravidelným cvičením v domácím prostředí. Ester Fišerová
Samozřejmě šance je, ale motivace musí být opravdu silná, protože každý logoped bude vyžadovat denní systematické cvičení...nejde jen o to, naučit se hlásku vyslovovat, ale hlavně začít používat. HB
Pokud máte motivaci, je určitě dobré kontaktovat klinického logpeda. V tomto věku záleží úspěch na mnoha faktorech. U dětí je prognóza zvládnutí artikulace lepší než u dospělých. Ale často se podaří zvládnou artikulaci i v dospělosti.
Ano, určitě se dá Vaše výslovnost zlepšit. Obraťte se na klinického logopeda v místě bydliště a pusťte se do cvičení, výsledek se jistě dostaví!
Samozřejmě. Výslovnost se dá zlepšit vždy a v každém věku. Jen se nebát do toho jít a vydržet.