Dobrý den, jsem v 10tt. Podstoupila jsem už 2 odběry: první v 6tt (TSH: 4,396 mU/l; fT4: 17,6 pmol/l

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, jsem v 10tt. Podstoupila jsem už 2 odběry: první v 6tt (TSH: 4,396 mU/l; fT4: 17,6 pmol/l), druhý nyní v 10tt (S_TSH: 5,75 mU/l; S_T4 volný: 18,8 pmol/l (odběry vždy před užitím léku)). I po navýšení dávky po prvním odběru (z 7x týdně 1-0-0 Euthyroxu75 na 6x týdně 1-0-0 + 1x 1,5-0-0 Euthyroxu75) se hodnoty TSH nesnížila, ale naopak. Dočetla jsem se, že v prvním trimestru by hranice TSH neměla stoupnout nad 2,5, jinak může dojít ke snížení intelektu a psychomotorickým problémům dítěte, k poklesu IQ atd. (píšou to i mnozí kolegové zde na ulekare.cz). V endokrinologické literatuře popisují různé referenční intervaly (pro 1 trimestr) podle doporučení jednotlivých výrobců imunodiagnostik a stanovené ve studii VFN a 1. LF UK, s tím, že já mám TSH ve všech referenčních intervalech zvýšený A ZÁROVEŇ mám zvýšený ve všech intervalech i fT4 (horní hranice nepřekračuje ani v 1 případě 18,4). Prosím, doporučovali byste i v tomto případě dále zvyšovat dávku léku za účelem snížení TSH přestože je literatura, která tvrdí, že nejenom snížená, ale i zvýšená hladina thyroxinu (fT4) má neblahý vliv na těhotenství a vývoj plodu (studie High-Normal Thyroid Hormone Level in Pregnancy may Affect Fetal Brain Development)? Jak si vůbec vysvětlujete, že i přes vysokou hladinu fT4 (pro 1 tr.) se TSH udžuje tak vysoko? Díky moc za odpověď.
Dobrý den,
v první řadě je nutné provést krevní odběr před užití Euthyroxu, tedy lék užijete v den odběru až ve chvíli, kdy máte odběr za sebou. To je nejčastější důvod rozdílu mezi vysokým TSH, který vypovídá spolehlivěji o hladinách hormonů štítné žlázy a při zvýšených hodnotách znamená jejich nedostatek. Hladina fT4 kolísá během dne a rychle se zvyšuje po užití Euthyroxu a klesá ke stabilnější hladině v průběhu dne.
Zdravím, Klementová