Dobrý den ,chci se zeptat jestli mi jde pomoci od bolesti-jsem po rehabilitaci a bolesti páteře nepřestávají diagnostika je osteofyt na C5, C6,kyfóza th 7/8'th9/10'th11/12,komprese,degenerace plotének,osteochondroza, děkuji
je třeba detailní diagnostika a cílená terapie. Jsou různé cesty, jak lze tlumit bolest i u stavů, kde jsou významné nálezy na zobrazovacích metodách. Najděte si kvalitní fyzioterapii, zdraví Jan Novák

zda lze najít cvičení pro úlevu od bolesti Vám budu schopná říci až při vlastním pohybovém vyšetření. Každopádně, pokud jste doposud neabsolvovala fyzioterapii dle McKenzie metody, vřele doporučuji. Většinou lze najít nějaká úlevová poloha či cvik pro odstranění bolesti. A pokud bychom nenalezli, tak z vyšetření vyplyne, k jakému jinému odborníkovi Vás mám nasměrovat pro zlepšení kvality Vašeho života.
S pozdravem, Jitka Laliková Šerclová
dobrý den,
záleží na tom, kde přesně je osteofyt uložen, zda utlačuje durální vak či ne atd...nicméně, vždy je třeba se orientovat dle klinického stavu pacienta, kterého máme v ordinaci.. takto na dálku je složité udělat jakékoliv relevantní závěry...
pěkný den

prim. MUDr. Routnerová Marta
nechte si udělat MRI a dle ní se dá teprve cokoli říct.
Dobrý den, není jednoduché odpovědět na Váš dotaz bez osobního kontaktu a komplexního vyšetření. Metod máme ve fyzioterapii celou řadu i pro klienty s vážnými nálezy. Vždy však záleží na přístupu nejen fyzioterapeuta , ale i klienta samotného.
Jana Bauerová
Dobrý den, i při rozsáhlejších degenerativních změnách lze ulevit od bolesti. Je však nutné osobní vyšetření. Kromě klasické rehabilitace lze použít také akupunkturu, při degenerativních změnách kolagenové injekce ke zpevnění páteře. Důležité je zjistit, co přesně způsobuje současný problém, zda je to osteofyt, či komprese nebo spasmus svalů a v neposlední řadě vyvolávajícím faktorem může být psychika.
MUDr. Alena Kačinetzová, rehabilitační lékař
Souhlasím se všemi výše uvedenými názory. Důležitá je anamnéza týkající se charakteru bolesti, jejího možného vystřelování, závislost nebo nezávislost na poloze hlavy,... doprovodné příznaky atd. Pak je samozřejmě nezbytné komplexní vyšetření; na dálku opravdu nelze podat relevantní odpověď. Vámi uvedený nález je popsán poměrně obecně bez důležitých detailů (např. již zmiňované umístění osteofytu), takže má celkem nízkou výpovědní hodnotu, co se týče možné bolesti. Kromě toho i rozsáhlý nález nemusí být vlastním zdrojem/příčinou bolesti. A naopak i při zcela normálním rentgenovém nálezu na páteři, může mít někdo jiný stejné potíže jako máte vy. Zobrazovací techniky mají svým způsobem pouze pomocný charakter - měly by potvrdit nebo upřesnit naše závěry z klinického vyšetření. (Jenom z fotografie auta taky nepoznáte, jestli je vůz funkční nebo nepojízdný.) Teprve na základě identifikace nejvíc "podezřelého" zdroje bolesti může být zahájena adekvátní smysluplná terapie. Tím zdrojem ale kromě vlastní páteře může být třeba špatné držení těla, změny ve svalech, onemocnění vnitřních orgánů, psychika,... V úvodu bych každopádně doporučil kvalitní vyšetření rehab. lékařem, příp. fyzioterapeutem. MUDr. Petr Gloza, rehabilitační lékař