J. E. Purkyně 365, Uherské Hradiště
Uherskohradišťská nemocnice a. s.

1 názor

za mě spokojenost :)

1 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

• Dobry den pani doktorko,

je mi 36 let a jiz asi 20 let se potykam s problemem nadmerneho ochlupeni v obliceji. Jde o rozsahlou oblast po cele plose tam, kde muzum rostou vousy. Chlupy jsou tmave a musim je denne vytrhavat. Po letech vytrhavani jsou take uz pomerne silne a tudiz dost videt. Pred asi 9 lety jsem chodila na laserovou depilaci, po 6 sezenich se rozsah ochlupeni zmenisl asi o polovinu, ale po nejake dobe se stav vratil. Obratila jsem se na nektere endokrinology v okoli, ale vsichni mi rekli,ze mi nepomuzou, ac pripustili, ze problem bude se stitnou zlazou. Myslite, ze existuje nejaka lecba na muj problem ? Jen bych jeste doplnila, ze stejne tak nadmernym ochlupenim v oblicceji trpela babicka z otcovy strany.
    Dekuji predem za odpoved
    C.

Dobrý den,
    v podstatě mají kolegové ve vašem okolí pravdu.Všeobecně je nadměrné ochlupení u žen v lokalizacích typických pro muže svízelné stran léčby. Problém se štítnou žlázou mít sice můžete, ale pokud není porucha v její funkci , nelze jí přisoudit nadměrný růst chloupků.
    Zvýšené ochlupení u žen je většinou způsobeno poruchou na úrovni vaječníků nebo nadledvin, tj. zjistí se zvýšená hladina mužských hormonů v krvi.Nejčastěji je ale hladina mužských hormonů v pořádku, je pouze lokálně zvýšená citlivost kůže geneticky. Takže se doporučuje pouze hormonál. antikoncepce s antiandrogenem, nebo čistý antiandrogen,léky tlumící sekreci v nadledvinách nebo ty, kt. blokují efekt mužského hormonu v kůži- ty však nejsou v indikacích pro endokrinologii dostupné.
    Kortikoidy mívají více nežád. účinků, zbývá pouze antikoncepce, jejíž léčbu vede gynekolog za kontrol dělohy a prsů.....
    Zdravím,A.H.

MUDr. Alena Hondlová