Ordinace praktického lékaře
Moskevská 20, Karlovy Vary

Zobrazit ostatní profily chirurgů v okolí

Názory pacientů se rychle objeví

Napište svůj první názor

Už jste navštívili MUDr. Tomáš Gajar? Podělte se o svůj názor. Ostatní pacienti budou vděční za pomoc při výběru nejlepšího specialisty.

Přidejte svůj názor

4 odpovědí poskytnutých lékařem na otázky pacientů na ZnamyLekar.cz

Dobrý den paní doktorko,

potřebovala bych vyšetřit, zda mám, či nemám fibromyalgii. Nevím, kam se mám obrátit. Děkuji

Dobrý den, obraťte se na svého registrujícího lékaře( ten by Vás měl vyšetřit a při přetrvávajícím důvodném podezření na fibromylgický syndrom Vás může poslat na buď na neurologii nebo revmatologii či psychiatrii/psychotherapii).

MUDr. Tomáš Gajar

Dobrý den, chci se zeptat na jiný názor praktického lékaře. Onemocněla jsem, nejdřív pouze bolest v krku, poté horečka 38,4, bolest svalů a celého těla, slabost.. a tak jsem volala doktorce, zda mám měřit cestu do ordinace, ne aby mě opět poslala domů s Vincentkou (jak tomu bylo posledně, kdy jsem měla angínu). Sestra samozřejmě ať přijedu, poté si mě paní doktorka vyslechla a říká, že je to chřipka. Klasická chřipka, která se musí vyležet. Pokud budu mít teplotu nad 38,5 tak si mám dát paralen, jinak ne. Vyšší teplota je dobrá pro samo-ozdravovací proces. Samozřejmě jsem přijela domů a lehla si, horečka stoupla ještě výš na 39,2. Do toho se mi spustila rýma a suchý kašel.
Moje otázka je - proč mi doktorka nepředepíše antibiotika hned, když vím, že se to vždy jenom zhorší a mohla bych se hezky léčit již od prvního dne? Anebo mám jít k doktorovi až 2-3 den, kdy je mi nejhůř a až se všechny projevy objeví? K čemu je potom praktický lékař, když mi nijak nepomůže?
Ano, vím, antibiotika se nesmí "zneužívat". To že jednou ročně onemocním kvůli zuření chřipky, se mi nezdá jako zneužívání. A hlavně když mi je fakt mizerně a potřebuji pomoc, tak dostanu radu, jak to mám vyležet.
Předem děkuji za další názor.

Jednoduchá odpověď: Antibiotika se předepisují na bakteriální infekce a jelikož je chřipka onemocnění virové, antibiotika by nezabrala. Otázkou může být, zda je to u Vás chřipka jako taková, či jiné virové či bakteriální onemocnění, u obou mohou potíže a klinicé projevy velice podobné. K rozlišení někdy pomůže odběr krve na CRP test (CRP zvýšené mírně= spíše virosa, hodně= svědčí pro bakteriální původ)...takzvané preventivní podávání antibiotik u virosy, aby se "předešlo " rozvoji mikrobiální infekce se nedoporučuje,neboť spíše hrozí, že pacientovi vypěstujeme na antibiotika odolné kmeny...

MUDr. Tomáš Gajar