MUDr. Petr Olchava

Pediatr Více

Valašské Meziříčí 1 adresa

Praktický lékař pro děti a dorost
U Nemocnice 980, Valašské Meziříčí

Umístění: Praktický lékař pro děti a dorost Jiný

K panu doktorovi jsem chodil jako dítě. Moc dobře si pamatuji návštěvy v ordinaci. Nebyl jsem zrovna nejhubenější dítě, ale pan doktor mi to vždycky nezapomněl necitelně sdělit. Chytl mne za špek na břiše a měl řeči, moji matku seřval že mě moc vykrmují. Může být odborník na tělo, ale z psychologie není. Jako rodič bych k němu dítě nedal, body shaming k doktorské profesi nepatří.

Vážený pane doktore ,děkuji za syna Tomáše Dořičáka se kterým jsem k Vám chodila 19 let.Mnoho jste mne toho naučil mnoho rad jsem se dočetla ve vašich knížkách. Syn se na Váše vtipné poznámky při návštěvě těšil a já se naučila na ně reagovat a tak nám to vždy klapalo...Jsem ráda že Vás máme,nyní pokračuji u Vás s dcerou Bárou 8 a nevyměnili by jsem Vás.

děti vždy říkaly: doktor Olchava a sestřička Olchavina
děkujeme za vše Dořičákovi

Netvrdím, že je to nějaký pako nebo mako. To bych si, chraňbůh ani netroufla, protože i nám už pomohl a odhalil u našeho posledního bobátka pomocí screeningu craniostenosu, bohužel mi, jako laikovi neuměl nebo nechtěl vysvětlit, co toto hrůzunahánějící slovo znamená a ponechal mne v děsivé nejistotě, dokud mi to nevysvětlila naše paní doktorka. I u našeho prvního dítěte chováním zaperlil. Přesto si jej netroufám hodnotit negativně jako odborníka, protože jsem na něj slyšela spoustu chvály. Ale díky svému chování a jednání si bohužel odrazuje spoustu pacientů, resp. jejich rodičů. On totiž ne každý "sežral" všechnu moudrost světa a každý správný rodič se o své dítě bojí, když dojde na něco neobvyklého a nepomůže vám ani, že již máte více dětí. Vím, o čem mluvím, protože mám sama 3 děti a každé mne překvapilo něčím úplně jiným. Nepatřím k rodičům, kteří rádi tráví čas čekáním v čekárně lékaře, a v žádném případě nejsem zastáncem antibiotik a jiných jedů pro organismus. Myslím si, že i toto by měl lékař poznat a rozlišovat a spíše i toho rodiče uklidnit, že se případně o nic vážného nejedná a ne z něj dělat hysterického blázna. To opravdu spoustu lidí odradí, pane doktore. Trochu diplomacie a studiu psychologie by ve Vašem případě určitě neuškodilo.Jinak Vám přeji mnoho zdraví a úspěchů v práci i soukromém životě. Marková

Chodila jsem k doktorovi asi 7 let.Vždy,když se mě někdo zeptal,ke komu mé děti chodí tak jsem pyšně řekla,že k doktoru Olchavovi.Každý na něho nadával ale já ho měla ráda.Chápala jsem jeho léčení a také jsem s každou rýmou nebo teplotou neletěla do nemocnice.Prostě to vyřešily nohy v kýšce,nebo takové ty babičkovské rady,které vždy pomohly.Odešla jsem od něho až když dcela dostala laringitidu a doktor se mě ptal zda chci ležet s malou v nemocnici,nebo to zvládnem doma a kdyby něco,tak by jsme přijeli na pohotovost.Zvolila jsem druhou variantu a v tom po mě začal řvát co jsem to za matku a na co si tu hraju. Takže v tom pro mě jako nejlepší doktor skončil.Příjde mi divné aby doktor řval potce před jejím dítětem :-(

K tomuto panu lékaři jsem dceru přihlásila po přestěhování do Valmezu... Na jednu stranu si nemyslím, že je to špatný doktor, ba naopak, ale na druhou stranu se mi nelíbí jeho povrchní a arogantní přístup, jak k dceři, tak ke mě. A myslím si, že chování a přístup k pacientům také dělá doktora doktorem... Chápu, že má mnoho návštěvníků za den a né všichni jsou zrovna vzorem vychovanosti, ale neměl by se chovat ke všem stejně.. Myslím, že když se 6-ti leté dítě bojí odběru krve, tak je normální, že jej chce matka uklidnit..., ale když vám sám doktor před dítětem řekne, až mu nelžete, že to prostě bolet bude a dítě začne brečet o to víc, tak to už je opravdu moc... Myslím, že když chce doktor léčit děti, tak by k nim měl mít především kladný vztah.. Možná ho pan doktor má, ale někde hodně hluboko v sobě, neboť co se týče přístupu, tak to tak opravdu nevypadá...

Mám s panem doktorem Olchavou jen ty nejlepší zkušenosti, je dětským lékařem obou našich synů a v žádném případě si nemohu na nic stěžovat, ani po profesní ani po lidské stránce. Mohu mu kdykoliv zavolat, vždycky pomůže.

Moje zkušenost s tímto lékařem (z porodnice, ze zástupu za naši paní doktorku) je také negativní, zcela arogantní a povýšený macho. Nebyl schopen synovi určit diagnózu (šestá nemoc) a doporučil mu na horečku Brufen, ze kterého okamžitě zvracel (jak jsem se dověděla poté od dalších maminek, je to ten nejhorší dětský lék na horečku a bolest). V porodnici před mýma očima naočkoval sousednímu chlapečkovi vakcínu proti TBC, aniž by uplynulo povinných 72 hodin od porodu (navíc se ten chlapeček narodil v 36. týdnu) a ještě sjel sestru, která ho na to upozornila. Do mě se pustil proto, že jsem odmítla otevřít dokořán okno při vyšetřování svého nahého novorozeného miminka. Atd.

Tak si tady pročítám všechny příspěvky a nějak mi nedalo, abych v těchto pozdních nočních hodinách nereagovala. Pana Dr. Olchavu jsem poprvé poznala v roce 1987, když se mi narodila dcera.V tu dobu byl již primářem na dět. oddělení.Byl velmi příjemný a působil sebejistě.
Později začala mít dcera zdravotní problémy. Alergie a do toho astm. záchvaty.Jako malinká velmi často končila v nemocnici.A tady jsem se znovu setkala s panem doktorem.Byl věcný, rázný, ale VŽDY určil přesnou diagnózu.Byla jsem tehdy mladá a každá mamina je na to svoje dítko přecitlivělá.Taky jsem měla někdy pocit, že je pan doktor "ostrý". S odstupem času jsem pochopila, že nemůže řešit emoce rodičů a plačící dítě, ale musí se plně soustředit na daný problém.Už jenom to, že dokáže zachovat tzv. ledový klid ho pasuje do role výborného lékaře.Ruku na srdce. Kdo z nás to umí?? Já teda ne!
Někteří pisatelé ho tady osočují, že nemá rád děti....Můžu s čistým svědomím říct, že to NENÍ PRAVDA.Měla jsem možnost p. doktora vidět v nemocnici a jeho přístup k dětem byl špičkový. Toto potvrdila i dcera, která tam často ležela.Je pravda, že na personál byl přísný a vyžadoval od všech max. výkon.To je ale logické. Chtěl mít na oddělení pořádek.
Po odchodu paní doktorky do důchodu převzal Dr.Olchava náš obvod a dcera k němu chodila do svých 19 let.Byla s ním velmi spokojená.Pro nás bude vždy pan Olchava doktor s velkým D.......
ad.i@seznam.cz

Arogantní a necitelné chování k pacientům,

Myslím že rozumí své práci, jen bývá někdy netaktní...
Pavla Klosová