Umím si myšlením nastartovat bolest hlavy. Lze ji podobně i zastavit bez léků?

1 Počet odpovědí:
Mám velmi časté bolesti hlavy. Podrobné neurologické vyšetření (včetně CT, oční, ušní, sono, páteř) nenašlo žádnou objektivní příčinu. Jsem "schopen" si bolest spustit jen obavou z jejího nástupu či pomyšlením na ní, např. pozorování sebe sama a zapisování si toho stavu do formuláře neurologa na základě jeho požadavku. Bolest lze zastavit pouze Indometacinem a někdy Sumatriptanem. Ptám se, zda je šance se naučit bolest zastavit bez použití těchto silných a ev. návykových léků. Jen naprosto ojediněle se mi to již podařilo při silném zaujetí něčím zajímavým..
Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.

Případy bolestí hlavy, kdy se nepodaří vypátrat žádnou somatickou příčinu a kdy jsou tyto bolesti dokonce třeba i zcela farmakorezistentní (nereagují na léky ani takto silné), jsou zcela jednoznačnou indikací pro psychoterapii.

Zpravidla se podaří při sejmutí podrobné anamnézy vypátrat časově odpovídající "spouštěč", nebo alespoň dát této bolesti smysl v kontextu toho, jak člověk přistupuje k životu, myslí, jedná a vztahuje se k druhým lidem nebo k sobě samému. Úlevu od bolesti pak přináší (na rozdíl od analgetik již trvale) pochopení smyslu nebo cílené zpracování bolest vyvolávající události. Nezřídka totiž tzv. migrenosní cephalea (laciky migréna), resp. bolest somatická, bývá užitečnou obranou před plným uvědoměním si nějaké závažnější bolesti duševní. Psychoterapie může pomoci tak, že v bezpečném prostředí a důvěrné atmosféře umožňuje povolení obran a otevření se této bolesti duševní jejíž propracování pak přináší trvalou úlevu.

S přáním brzkého uzdravení

Karel Flaška