Syn ve školce pokousal děti

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,nevím co jsi počít se synem jsou mu 3,5 roku od září chodí do školky.Chodí tam strašně rád,vždy se tam moc těší,ještě se nám nestalo,že by tam nechtěl.Syn od malinka tráví hodně času z dětmi ve všech věkových kategorií( vedu totiž dětský kroužek na který jsem syna brala sebou)často jsme navštěvovaly i dětská centra a herny,řekla bych že má k dětem moc hezké vztahy.Syn je manuálně vzručný,celkem šikovný jen máme problém s komunikací( moc nemluví,teprve začíná opakovat slova,nazývat věci správnými jmény.Byli jsme už i na vyšetření sluchu kde nám řekli že je vše v pořádku) První týdny ve školce bylo vše v pořádku paní učitelky syna chválily,že je šikovný,dost věcí že ovládá,poslouchá,vytkli nám jen komunikaci.Pak ale nastal problém syn se po pár týdnech otrkal a děti které jsi oblíbil začal objímat jenže neumí odhadnout svou silu tak to konči tak že to děti i syn neustojí a spadnou na zem,bohužel syn takto způsobil modřinu holčičce a sám skončil s odřenou bradou což se nelibí paním učitelkám ani mě.Druhá situace nastala,že dvakrát pokousal děti,vůbec nechápu proč to udělal,paní učitelky mi nebyli schopné říct, co tomu předcházelo jestli nějaký spor nebo zničeho nic kousnul. Předtím se mi to nikdy nestalo,obvolala jsem dokonce rodiče a mé kamarádky se kterýma se vídáme a jejich děti jsou ve styku s naším synem a nikdo z nich jsi nikdy nevšiml že by Patrik tohle udělal,jediné co zaregistrovali je to objímání o kterém vím.Prosím o radu co mám se synem dělat aby byl opatrnější a dětem neubližoval.Děkuji a přeji pěkný den
Dobrý den,
podle toho co píšete mě napadá, že vše je o komunikaci Patrika směrem k dětem. Protože se teprve rozmlouvá, jak píšete, využívá podle mě doteky. Je s někým rád - obejme ho, ale až přes příliš, protože nemá odhad. Kousání - domnívám se, že se bránil a nevěděl, jak jinak říci "ne" či "to je moje", "s tím si hraji já". Objímání a neodhadnutí síly u dětí je časté a stačí k tomu pouze vaše sledování Patrika a když se to stane, vysvětlování, že tak hodně nemůže dítě stisknout, že musí použít méně síly. To stejné bych doporučovala, i když někoho kouše. Trpělivě, s klidem, vlídně vysvětlovat a ukazovat, že takto ne. Tzn. nekouše se, když se mi něco nelíbí. Je to o tom, zareagovat na situaci v tu chvíli, když se něco podobného děje. Či i o ní mluvit: "P. učitelka mi říkala, že ... . Já vím, že ji máš rád, ale nemůžeš s takovou silou .... ." Viděla bych to také na spolupráci s učitelkami ve školce a domluvit se na stejném postupu. Vím, že p. učitelky nemají na všechny čas, ale myslím si, že toto je dočasné a s tím, jak se Patrik rozmluví, by toto chování mohlo ustupovat. Důležitá je ale zpětná reakce k Patrikovi. Takto se nechová a jak se má chovat. Podstatné je, aby si na špatné chování nezvykl, protože by to takto mohl dělat dál, když mu nikdo neukáže, že to jde i jinak. A určitě vysvětlovat vše s vlídností ne s vyčítáním. Přeji hodně síly. Věřím, že se to změní! Věra Dufková