Mám vyhledat odbornou pomoc?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
na začátku září jsem se s přítelem odstěhovala do Brna (cca 100 km od rodičů). Já nastupuji v Brně na Vysokou školu , přítel si tam našel práci. Já ale nejsem schopná vyrovnat se s touto novou situací. Celé dny brečím, je mi zle od žaludku, mám zažívací problémy a pocit na zvracení. Nejvíc mě trápí, že sama moc nevím čím to je. Možná tím kvantem změn, které mě teď zasáhly (odloučení od rodičů a domova jako takového, větší zodpovědnost, nová škola, nové město, nový byt, přítelova nová práce), nejvíc mě ale asi děsí pocit, že už jsou to nenávratně změny. Že kdybych se rozhodla odstěhovat se zpátky domů, tak už by přítel se mnou nechtěl jít, když už si kvůli mně našel novou práci a je v ní spokojený. Nechci o něho přijít, ale asi nejsem připravená být dospělá. Vás se chci zeptat, co byste mi poradila, ať dělám, jestli si myslíte, že je to jen o zvyku a bude to v pořádku nebo mám vyhledat nějakou odbornou pomoc (popř. zkusit třeba meditaci).
Děkuji
Dobrý den, děkuji za dotaz a důvěru. Jak mohu číst, změn které jsou pro vás spojeny s tímto obdobím je celá řada. Dokáži si představit, že na takovou složitou situaci je obtížné se adaptovat. Možná je složitá i pro vašeho přítele. Určitě vás podpořím ve sdílení vašich pocitů s ním. Budete mít šanci zjistit, jak se na celou situaci dívá on a zda náhodou neprožívá něco podobného (i když mu práce, kterou našel, třeba i vyhovuje). Možná díky tomu získáte podporu vydržet a "nechat čas vše usadit" nebo se spolu rozhodnete jinak. Jistě existuje více řešení, jak se v tak těžké situaci podpořit.
Pokud se dále nebudete cítit dobře, vyhledejte odbornou psychologickou pomoc. U každé fakulty většinou existuje i psychologická poradna pro její studenty (zdarma), která se zabývá i otázkami, které uvádíte. Bylo by těžké studovat, a přitom čelit slzám, zažívacím problémům a úzkosti.

Přeji jen to dobré.

S pozdravem
Lucie Machová