může se to všechno ještě nějak napravit?

1 Počet odpovědí:
před 3 měsíci moje nejlepší kamarádka spáchala sebevraždu, ten večer prvně měla namířeno ke mě ale já jsem za ní nepřišla jelikož už bylo moc hodin a rodiče mě nepustili.. lidi mi to občas dávají za vinu ..že kdybych za ní šla nic takového by se nestalo.. od té doby mám pocit že jsem se zbláznila..necejtím se už ve svém těle tak dobře jako dřív..chvíle si s ní povídám a vidim ji a pak se najednou ocitnu v takovém "probuzení" a dojde mi že mluvím do prázdna a rozbrečím se až hystericky a prosim aby tu byla .. jsou to 3 měsíce a každým dnem se to horší. někdy mám sebevražedný myšlenky.. a jednou už to nebyla jenom myělenka.. od smrti mě dělila jenom vteřina.. nevim co mam delat b
Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz.

Dovedu si představit, že je to nyní pro Vás hodně těžké a že zažíváte náročné chvíle.

Člověk si potřebuje vysvětlit události a situace, které v životě zažívá a se kterými se setkává. Je tomu tak i u tragické události, o které píšete. Člověk přemýšlí a dává si otázky, proč k události došlo, "pátrá" v minulosti, chce pochopit sebevražedný čin, "nalézt" někoho, kdo za to odpovídá – viníka, chce vrátit čas zpátky. Může zažívat zmatenost, problémy se soustředěním, úzkost, podrážděnost, pocit bezmoci, strach, vztek, hluboký smutek, únavu až vyčerpání atd. Rovněž se může obviňovat, že mohl události zabránit, "zlobit se" na sebe, nebo na ostatní, že tak neudělali. Pravděpodobně mnohé z těchto myšlenek a pocitů znáte. Tyto myšlenky se objevují, když se člověk setká se stresující událostí. K tomu, aby se mohl se situací vypořádat, přijmout smrt blízkého – ztrátu, je potřeba určitý čas.

Popisujete, že se necítíte dobře, zažíváte úzkostné stavy, pláčete, objevují se i myšlenky, že si chcete ublížit. Dovedu si představit, že je teď obtížné soustředit se na cokoliv jiného, zvládnout např. školu, učení. Možná, že nejste v kontaktu s přáteli, možná se nyní více straníte ostatních. Bylo by dobré, abyste o svém prožívání - že Vám není dobře, řekla svým rodičům, kteří by Vás "nasměrovali" k terapeutické pomoci, která by v nynější situaci byla velmi vhodná. Někdy bývá vhodná i medikamentózní léčba ( léky ), která pomáhá člověku "zvládnout" den ( vstát z postele, zvládat aktivity – škola, práce atd). Vhodnost medikamentózní léčby posoudí psychiatr. Terapeut napomáhá člověku porozumět svému prožívání a chování, v náročných životních situacích představuje podporu, napomáhá a podporuje přijetí bolestné události. Rovněž by bylo dobré, abyste mohla o svých pocitech mluvit s blízkými, abyste s blízkými byla v kontaktu a abyste se mohla věnovat aktivitám – zájmům, které máte ráda a ve kterých se cítíte dobře.

Přeji Vám, ať se Vám daří lépe a lépe.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?

Obdobné otázky

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.