Strach ze psů u dítěte

mám osmiletou dcerku. Je moc šikovná ve škole i jinak, veselá, sportovně nadaná, kamarádská. Má ale panický strach ze psů, koček i jiných zvířat. Moc se za to stydí a hrozně by se chtěla nebát, má zvířata v podstatě ráda, ale když má potkat na chodníku i třeba jen čivavu, úplně ztuhne nebo naopak bezhlavě utíká a pláče (to mám pak strach, že vběhne třeba pod auto). Měla jednu špatnou zkušenost se psem ve věku cca 1,5 roku, nezranil ji, jen na ni ošklivě zaštěkal a moc se polekala. Na jednu stranu se mi to zdá jako "prkotina", na druhou je mi jí hrozně líto, když si představím kolik psů ještě v životě potká :-). Navíc se druhým rokem věnuje orientačnímu běhu a většina tréninků se odehrává v parcích, kde tu a tam nějaký pejsek pobíhá. Je podle Vašeho názoru vhodné řešit tento problém s odborníkem? Velice Vám děkuji za odpověď. Lucie
Dobrý den, zkoušela bych dceru velmi zlehýnka "otužovat" nejdříve s menšími zvířaty, která nepůsobí takový stres, určitě je potřeba dodat hodně povzbuzení a podpory.. nemusí na ně sahat, ale třeba se jen dívat zdálky, postupně se zkoušet přibližovat... opravdu je třeba hodně trpělivosti, její strach nijak nezlehčovat, brát vážně, že to tak má a není na tom nic divného.... pokud by se toto otužování minulo účinkem, odborník by asi byl na místě, aby si dcerka mohla užít pobyt venku bez stresu.... Držím palce!

Obdobné otázky