Strach ze psů u dítěte

1 Počet odpovědí:
Dobrý den,
mám osmiletou dcerku. Je moc šikovná ve škole i jinak, veselá, sportovně nadaná, kamarádská. Má ale panický strach ze psů, koček i jiných zvířat. Moc se za to stydí a hrozně by se chtěla nebát, má zvířata v podstatě ráda, ale když má potkat na chodníku i třeba jen čivavu, úplně ztuhne nebo naopak bezhlavě utíká a pláče (to mám pak strach, že vběhne třeba pod auto). Měla jednu špatnou zkušenost se psem ve věku cca 1,5 roku, nezranil ji, jen na ni ošklivě zaštěkal a moc se polekala. Na jednu stranu se mi to zdá jako "prkotina", na druhou je mi jí hrozně líto, když si představím kolik psů ještě v životě potká :-). Navíc se druhým rokem věnuje orientačnímu běhu a většina tréninků se odehrává v parcích, kde tu a tam nějaký pejsek pobíhá. Je podle Vašeho názoru vhodné řešit tento problém s odborníkem? Velice Vám děkuji za odpověď. Lucie
Dobrý den, zkoušela bych dceru velmi zlehýnka "otužovat" nejdříve s menšími zvířaty, která nepůsobí takový stres, určitě je potřeba dodat hodně povzbuzení a podpory.. nemusí na ně sahat, ale třeba se jen dívat zdálky, postupně se zkoušet přibližovat... opravdu je třeba hodně trpělivosti, její strach nijak nezlehčovat, brát vážně, že to tak má a není na tom nic divného.... pokud by se toto otužování minulo účinkem, odborník by asi byl na místě, aby si dcerka mohla užít pobyt venku bez stresu.... Držím palce!