specialista hsp

3 Počet odpovědí:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli Vy, nebo někdo z vašich kolegů, máte zkušenosti s problematikou hsp, vysoce citlivých lidí. Ráda bych se naučila se svojí vysokou citlivostí pracovat a osvojit si zdravý způsob práce se svými emocemi a pocity. Potřebuji se odnaučit od nich utíkat či je potlačovat.
Děkuji předem za odpověď
S pozdravem
Dobrý den,
každý člověk je na něco citlivější. To nemusí být nutně problém, zvýšená citlivost může být známkou toho, že člověku na něčem velice záleží. Otázkou je ovšem to, zda to dotyčnému komplikuje život. Zda mu jeho citlivost prohlubuje/rozšiřuje prožívání života a vztahů k druhým lidem, anebo jim naopak brání. Potom má jistě smysl naučit se se svými emocemi a pocity pracovat. Součástí toho, jak sama píšete, je přestat od nich utíkat. Právě bezpečné prostředí terapeutického sezení může poskytnout prostor, ve kterém lze potlačované pocity postupně odkrývat a budovat nové způsoby vztahování se k sama sobě a k okolnímu světu. Cílem by nemělo být snížení citlivosti, vždyť jen díky citu můžeme v životě vnímat plnost a hloubku. Může však mít smysl budovat vnitřní sílu a snižovat vlastní zranitelnost. Tak aby cit přestal být prokletím a stal se tím, čím má být, čili darem, který nám umožňuje budovat vřelé vztahy s bližními a prožívat plnost života.

Odpověď – online konzultace

Potřebujete-li odbornou radu, rezervujte si online konzultaci. Specialista Vám dobře poradí i na dálku.

Zobrazit profily specialistů Jak to funguje?
Dobrý den, zkratkou HSP máte zjevně namysli hypersenzitivní poruchu. Ano, zabývám se tím, je mnoho technik a postupů jak si pomoci. Např. edukace o problematice, relaxace, časové projekce, katastrofické scénáře, expozice, kognitivní restrukturalizace, atp. Vše se volí dle individuálních potřeb pacienta.

S pozdravem Mgr. Jan Pisak
Dobrý den,

nejprve se chci omluvit za delší prodlevu v odpovědi, Váš dotaz ke mně doputoval oklikou. Myslím si, že ale určitě stojí za odpověď a ráda se ho ujmu. Problematika vysoce citlivých lidí není v terapeutické praxi téma zcela neznámé, ale v poslední době je tento fenomén více specifikován. Nedávno jsem se zájmem přečetla knížku od Ilse Sand 'Přecitlivělost není slabost', kde autorka velmi srozumitelně popisuje projevy zvýšené citlivosti a jak s ní naložit ve svůj prospěch.
Velmi oceňuji Vaši touhu na sobě pracovat. Vedle již zmiňované knížky, která může posloužit jako svépomocná pomůcka, bych Vás ráda podpořila v návštěvě psychoterapeuta a v zahájení individuální psychoterapie. Terapie Vám může pomoci lépe porozumět sama sobě, přijmout svou citlivost a naučit se, jak s ní pracovat. Troufám si říct, že většina kolegů, psychoterapeutů, ví, jak pracovat s vysoce citlivými lidmi.
Držím Vám moc palce a kdyby Vás ještě cokoliv zajímalo, ráda odpovím.

Obdobné otázky

Stále hledáte odpověď. Položte další dotaz

  • Vaše otázka bude publikována anonymně.
  • Vytvořte jednu jasně formulovanou otázku a buďte struční.
  • Otázku obdrží specialisté na tomto webu. Nikoliv pouze jeden konkrétní lékař.
  • Tato služba nenahrazuje konzultaci se zdravotníkem. Pokud máte potíže nebo akutní problém, navštivte svého lékaře nebo pohotovost.
  • Otázky týkající se konkrétního případu ani žádosti o druhé stanovisko nejsou povoleny.
  • Ze zdravotních důvodů nebudou zveřejněna žádná množství ani dávky léků.

Tato hodnota je příliš krátká. Měla by mít __LIMIT__ znaků nebo více.


Zvolte si odbornou specializaci lékařů, kterým chcete položit otázku
Použijeme ho k oznámení odpovědi. Nebude publikován online.
Veškerý obsah publikovaný na portálu ZnamyLekar.cz zejména Otázky a odpovědi, má pouze informativní charakter. Internet nepředstavuje plnohodnotnou náhradu lékařské péče poskytované specialistou.