když šikanuje dítě rodiče

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mám starší sestru a ta má 2 děti z prvního manželství holka 13 a kluk 9. S holkou jsou problémy od doby rozvodu, byla to tatínkova holčička a nyní ji tatínek trochu přehlíží a ona si to vybíjo na sestře a jejím novém příteli. Největší problém je ten, že je větší už než sestra a tak si více dovoluje (jednou sestře málem i natáhla) a je více hubatá a má moresy jako tatínek. Je sprostá, je jí vše jedno a když má toto období je nesnesitelná hlavně na přítel, který ji nic nesmí protože to není její tatínek. Sestra je zoufalá a neví co dělat, kamarádka mi poradila pohovory s psychologem, ale sestra se k tomu nemá tak píši já. Byly tu i názory aby šla do péče tatínka, ale to nechce, chce takhle dále šikanovat maminku. Jelikož je v takovém věku u soudu by se jí ptaly kam chce jít, tak ted nevíme už vůbec co dělat, navíc má sestra strach že by ji vzali i kluka, ale ten je hodnej a problémy nedělá. Prosím pomůžete? Trvá to už cca rok a půl a už je to neúnostné :( Velice děkuji
Dobrý den, bylo by dobře, aby se Vaše sestra poradila s někým nezúčastněným a nemusí to být pouze psycholog, může to být psychoterapeut, sociální pracovnice ...Situace pravděpodobně není jednoznačná z pohledu Vaší sestry (maminky) a pravděpodobně ani z pohledu její dcery. Odborníka můžete spolu se sestrou navštívit společně, pokud by to uvítala a dodala byste jí potřebnou "odvahu" a podporu složitou situaci řešit na neutrální půdě. Věk 13 let je navíc věk složitý, který i v kompletní rodině hodně rodičům může přinést starosti a tzv. přerůstání rodičům přes hlavu. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda a jak do situace vstupuje tatínek a jaký je domluva ohledně dcery mezi rodiči (výchova, akceptování, usměrňování, podpora, pochvaly apod.). Děti přímo i nepřímo reagují na respekt a vztah mezi rodiči. Možná by si ráda s někým nezúčastněným a neutrálním promluvila i Vaše neteř. Vše záleží na Vaší sestře, jak bude dále postupovat, nebo zda nic měnit nechce. Určitě je možné konzultovat situaci i anonymně, pokud by takto byla Vaše sestra jistější. I na toto se můžete zeptat, pokud se rozhodnete někoho vyhledat/navštívit.