Poškození předního křížového vazu

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, před 3 týdny jsem si na fotbale poranil koleno, bez kontaktu s hráčem. Dle MRI ruptura ACL, parciální poškození při začátku laterálního postranního vazu a ganglion na zadním rohu mediálního menisku, který je nehomogenní. Laterální meniskus je mírně nehomogenní. Drobné ostrůvky - kompakty jsou v kostní dřeni metafýzy femoru a tibie. Ostatní struktury se zdají být ok, bez zlomeniny.

Koleno lze pokrčit jen 90 stupňů a nelze úplně natáhnout. Po úrazu (před MRI) mi bylo řečeno, že s ortézou mohu normálně chodit. Nicméně při chůzi s ortézou i berlemi po 30 minutách uvnitř bolestivé. Od poranění se bolest spíše zhoršuje. Na kontrolu jdu za týden. Koleno je značně nestabilní na postranní rotaci. Zajímal by mne Váš názor, jestli spíše do té doby ty menisky šetřit, či spíše rozchodit, jakou byste volil metodu léčby a zda je MRI nález ostrůvků v kostní dřeni častý? děkuji
Dobrý den. Z popisu MRI se jeví jako nejzávažnější ruptura ACL vazu (přední zkřížený vaz), ostatní patologické změny jsou méně podstatné. Pokud se stav po 3 týdnech vůbec nelepší, doporučuji kontrolu ortopedem a zvážení operačního řešení- artroskopie kolena, případně rovnou s plastikou ACL vazu. Režim doporučuji přizpůsobit bolesti a otoku, úplný klid nic neřeší. S pozdravem dr. Dobiáš