Roztrhnuté vazy v členku

2 Počet odpovědí:
Dobrý deň,

Zhruba pred 5 týždňami som si roztrhol v členku vaz.
Prvotné vyšetrenie bolo vykonané nedostatočne, takže som odišiel do domácej liečby s tým, že mam vaz iba natrhnutý a po 2 týždňoch ho mám aktívne rozchádzať.
Bolesti však moc neustopavali, tak som šiel po 2 týždňoch k inému ortopédovi a ten odhalil, že sa jendá o roztrhnutie vazu. Dostal som pevnú ortézu a na moju otázku, či to nie je potrebné zašiť, aby sa to zahojilo som dostal odpoveď, že už na to je neskoro a pevná ortéza by mala stačiť na vyliečenie.
Po dnešnej návšteve, teda cca. 5 týždňov po úraze mi bolo oznámené, že vaz sa nezacelil a pravdepodobne sa už nezacelí nikdy. Takže si mám dohodnúť rehabilitáciu a pomaly došlapovať.
Že členok ostane aj naďalej pevný a bude sa s ním po čase dať vykonávať šport, trebárs futbal.
Popravde, neverím tomu, že s roztrhnutým vazom sa dá hrať futbal. Nehovoriac o možných budúcich komplikáciách s chodzou.
Otázka teda znie. Mám tomu veriť, že mi postačí rehablitácia, spevnenie svalov v oblasti členku ? Je možné s tým operačne ešte niečo robiť, poprípade aký postup by ste odporučil ?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Lukáš
Dobrý den,
z Vašeho popisu usuzuji, že jste měl přetržený přední fibulotalární vaz zevního kotníku. Jedná se o velice častý úraz, Na našem pracovišti jich řešíme desítky týdně. Primárně po úraze je nikdy neoperujeme. Následná chronická nestabilita hlezna je poměrně vzácná, operačně řešené jsou jednotlivci ročně. Přetržený vaz je možno jistě operačně zašít po úraze, ale výsledky neoperační léčby jsou srovnatelné. Každý operační zásah má též svá rizika - zánět, tromboza atd. Fixace ortézou je zcela správný postup, který by měl vést k dobrému zhojení vazu - plné prohojení trvá ale 6 týdnů. Pevná fixace je na první 3 týdny a pak následuje funkční léčba. I bez pevné fixace se ale vazy hlezna většinou dobře zhojí. Následná rehabilizace je zcela správný postup. Sport je povolen 3 měsíce po úraze. Dle typu sportovní zátěže je vhodné používat sportovní ortézu nebo bandáž - na fotbal bych to jistě doporučil půl roku po úraze.
Pokud by do budoucna byly problémy se stabilitou hlezna, tak je potřeba provést RTG držené snímky a magnetickou rezonanci, kde by se posoudila míra nezhojení a nefunčnosti vazů hlezna. Pak existuje řada operačních výkonů vedoucí k obnovení stability hlezna s dobrými výsledky.
S pozdravem Jíra