Dobrý večer. Mám nejspíše duševní problémy. Jedná se jak o mou kamarádku z minulosti, se kterou už nadále neudržuji kontakt. Jde o to, že když jsme s přítelkyní, má hlava je občas sama porovnává nebo si na ní jen prostě vzpomenu a v tu chvíli mi po zádech prodeje nepříjemný pocit. S tou kamarádkou jsme se hodně bavili a rozuměli si ale kdysi mě odmítla. Jak jsem se z toho dostal tak mi bylo už dobře, kamarádili jsme se ale pak to časem utichlo. Další problém je, že moje hlava porovnává cizí slečny s mou přítelkyní, pouze fyzicky. Chápu, že se přítelkyně "okouká" ale já jsem s ní šťastný, pokud mi neprojde hlavou nějaká taková porovnávací myšlenka. Někdy mě napadne i nějaká kritika na ní ale neřeknu jí, nevím z čeho ta myšlenka pramení. Docela mám z toho strach a nechci, aby tohle způsobilo rozpad vztahu. S přítelkyni o tom mluvím a ať se nebojím nebo vyhledám nějakou pomoc. Je toho víc ale nedá se to jen tak napsat stručně.

Děkuji za odpověď.
S pozdravem Mirek
Dobrý den, Mirku,

na první pohled mi nepřijde nic nenormálního na tom, že srovnáváte svoji partnerku s jinými ženami. Ani mi nepřijde nijak nenormální, když Vás na ní občas napadá i nějaká kritika. V tomto bodě se v Vámi může upřímně identifikovat úplně každý.
Abychom mohli ale lépe odpovědět na Vaši otázku, bylo by třeba znát další informace. Například jak často se takové myšlenky u Vás vyskytují? Co je přesně jejich obsahem? Co je to přesně ten nepříjemný pocit, který se Vám poté dostaví? Atd..

Příčinou opakujících se myšlenek mohou být někdy tzv. nedokončené situace, které si takto žádají o své uzavření. Pokud se rozhodnete se s problémem vypořádat sám, tak bych Vám doporučil abyste si zkusil v imaginaci dovolit své myšlenky trochu více rozvinout. Samy Vám poté napoví jak dále.

Hodně štěstí

Dobrý den, pane Mirku. Asi se každý rád podíváme na jiného člověka, který se nám líbí. Ve Vašem případě jde spíše o to, jak jste se skutečně vyrovnal s rrozchodem s bývalou přítelkyní a jak jste schopen a ochoten se opravdu otevřít vztahu s nynější přítelkyní. Fyzický zjev nás sice upoutává, to je bez pochyby, ale hlubší vztah je o poznávání se do hloubky - s Duší toho druhého.Pak se skutečně zamilujeme a prožíváme lásku...a pak už porovnávání fyzických předností témeř ustupuje, nebo nás již neprovokuje...
je skvělé, že s přítelkyní o svých problémech hovoříte. Pokud to ale nestačí a cítíte, že je toho opravdu víc, může pomoci, když si o svých potížích promluvíte s psychologem či terapeutem. Rozhodnutí je jen na vás.
Držím palce,
Markéta Rozsívalová
Dobrý den Mirku,
ve svém sdělení nastiňujete jisté pocity a pochybnosti, které Vás znejisťují a tíží. Vcelku souhlasím s příspěvky kolegů výše, kteří Vás trochu uklidňují. Z Vašeho sdělení ale necítím odhodlání jít za psychologem a v rámci dialogu s ním na věci zapracovat. Takováto veřejná beseda "nad Mirkem" Vás nikam neposune, obávám se, že ani v případě, že to bude "live chat" s jedním z terapeutů. Prostě proto, že to nebude kontakt naživo, který byste možná potřeboval. Takže přeji odvahu!