Dobrý den, přítel má časté záchvaty úzkosti, bezdůvodně a zničeho nic mu začne bušit srdce, svírat s

2 Počet odpovědí:
Dobrý den, přítel má časté záchvaty úzkosti, bezdůvodně a zničeho nic mu začne bušit srdce, svírat se hrudník, upadá do pocitů beznaděje, pláče, má sklony si ubližovat a jinak se trápit (hladem, zimou). Některé dny nemá energii ani vstát z postele, je podrážděný, náladový. Chtěla bych se zeptat, co se dá dělat, zda má navštívit psychologa, psychiatra, nebo konkrétního specialistu. Potřebuji jakoukoliv radu, předem moc děkuji
Dobrý den, Váš přítel pravděpodobně trpí úzkostně-depresivními potížemi, které si určitě zaslouží odbornou péči. Výběr odborníka záleží ponejvíce na závažnosti obtíží. Pokud je schopen běžného fungování, tzn. chodit pravidelně do práce, postarat se o sebe, případně o rodinu, doporučuji mu vyhledat psychologa a začít k němu chodit na psychoterapii. Pokud ale potíže narušují i běžné fungování, tzn. že například opravdu zůstane ležet přes den v posteli a bere si kvůli tomu neschopenku nebo dovolenou, nebo není schopen se najíst či vyspat, doporučuji vedle psychoterapie i návštěvu lékaře-psychiatra, který mu může ulevit pomocí léků.
Přeji Vám i Vašemu příteli hodně sil!