Dobrý den, dceři (5let) se u plombované čtyřky udělal váček. Zub jí nebolel, teplotu neměla. Paní do

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, dceři (5let) se u plombované čtyřky udělal váček. Zub jí nebolel, teplotu neměla. Paní doktorka jí zub vytrhla s tím, že jinak se to řešit nedá. Je to opravdu jediné řešení? Dá se tomuto nějak předejít, aby se to již neopakovalo? Dá se opravdu u všech dětí předejít kazům? Na kontroly chodíme s dcerou k zubaři jednou za půl roku, čištění zubů nevynecháváme, čistíme pečlivě, sladkosti jí nedáváme, ale bonbóny dostávají děti např. v MŠ často. Do čtyř let pila dcera šťávy ( sirup) a neslazené mléko. Nyní má šťávu jen ke snídani, přes den vodu, neslazené mléko. Předem moc děkuji za odpověď.
Odumření dřeně dočasného zubu se často projeví "váčkem".Odborně to sice nazýváme jinak,ale to není důležité. U 5leté pacientky měl zoubek s největší pravděpodobností ještě dostatečnou délku kořenů.
Jak popisujete,čtyřky se vyměňují až podstatně déle,rozptyl je velký,9(méně často)10,11 někdy i 12 let.
Při dostatečné délce kořenů se provádí endodontické ošetření kořenových kanálků,samozřejmě v lokální anestezi(ostatně jako všechna ostatní ošetření.Ošetření bez anestezie je nehumánní),ale vzhledem k tomu,že to je časově náročné ošetření(30-45min.)musí být dítě schopno spolupracovat.Moji dětští pacienti to však běžně zvládají.Z tohoto pohledu,když navíc neznám další souvislosti,např.měla-li k dispozici RTG snímek, je obtížné posuzovat,proč se pí.doktorka rozhodla pro extrakci.