Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je normální, že mám pořád v puse trochu povlak na mandlích, jsem po dvou antibiltikách po angíně, můj lékař mi nikdy neudělal výtěr z krku . Chtěla bych chodit k lékaři v Ústí nad Orlicí a jsem ze Žamberka. Na místní lékaře se nedá spoléhat, léčí jen léčbou typu že něco určí a ve skutečnosti je všechno jinak.
Dobrý den, dle Vašeho popisu nelze určit, zda povlak, který popisujete je fyziologický - normální nebo patologický, tedy projev nějakého onemocnění. Pokud se objevil po užívání antibiotik, může se jednat o narušenou mikrofloru v ústní dutině a nějaký čas potrvá než se opět obnoví. Pokud je povlak spojený s dalšími obtížemi - bolesti v krku, teploty aj. doporučuji navštívit praktického lékaře a řešit s ním. Výtěr z krku by jistě pomohl objasnit, zda jsou přítomné "normální " bakterie nebo bakterie, které mohou způsobovat obtíže.

ano bohužel po ATB se často stává že se přemnoží kvasinky ty způsobí ten bílý povlak, výtěr je pak vcelku zbytečný, protože věc je jasná od pohledu a logiky problému, povlak by měl odeznít i sám od sebe nebo se ptejte po anti MYKOTICKÉ léčbě pokud se to nebude lepšit, lokální léčba je volně prodejná, na předpis jsou pak antimykotika na užívání, ohledně ATB si dávejte pozor aby nebyla zbytečně nasazována na nachlazení a virozy, chápu že je to pro laika těžké, ale někdy stačí i jen domluva s lékařem, když není úplně jisté že jde o angínu, většinou je možné s ATB pár dní vyčkat když situace není nějak dramatická a nenasazovat je hned při prvních dnech pouhého škrábání v krku či pokašlávání a zvýšených teplot, zbytečnému podání ATB je určitě lépe se vyhnout, často se dá nachlazení jen vyležet s kapkami, takže takovou opatrností k nasazování ATB mohou i pacienti trochu přispět, nemluvě pak o opakovaném podání ATB... děkuji za pochopení.