Bylo opravdu nutné čekat na jedno nezbytné vyšetření s následnou operací celý rok?

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, pane doktore,
děkuji za Vaši odpověď, ve které je dotaz, zda jsem celé dva roky nebyl na ortopedii. Nutnost navštívit ortopedii jsem pochopil, jakmile mi specialista pověřený ambulantní internou k vyšetření sono hlubinných žil sdělil, že vylučuje recidivu trombózy a současně upozornil na degenerativní změny ve struktuře kolenního kloubu, který jak sdělil, vyšetřil sonem "neoficiálné," neboť k tomu neměl pokyn z ambulantní interny. To bylo až druhý měsíc po bolestivém ataku, ke kterému došlo dne 15. ledna 2015 vzniklém během poměrně náročné celodenní práce ve stoje při pořizování zvukové studiové nahrávky komorního souboru barokní hudby. Nepamatuji se, že bych se předtím jakkoli uhodil do kolene, nešlo tedy o žádný fyzický vyvolaný úraz a nemohl jsem vědět, že mohlo jít o "degenerativní rupturu menisku," ten pojem jsem v té době vůbec neznal a netušil jsem, že existuje možnost samovolného zraněni. Pochopitelně jsem tuto náhlou bolest daleko spíše vnímal v souvislosti s postižením trombózou bérce téže nohy ze 17. března předchozího roku 2014. Protože mě bolest kolene zcela náhle znemožňovala setrvávat ve stoje i v chůzi, vyhledal zdravotní zařízení specializované soukromé nemocnice na doporučení bez odkladu hned v následujících dnech. Že jde o úraz nesouvisející s dřívější trombózou jsem se však dověděl až o několik týdnů později a k tomu ještě "neoficiálně." Velice mě ta informace zneklidnila, neboť můj dojem z prvního setkání s lékařem ambulantní interny nebyl příliš dobrý a dodatečná omluvná vysvětlení sestry jeho ordinace, že "pan doktor má sice svérázný smysl pro humor, ale jinak je znamenitý diagnostik" byla v tomto okamžiku již méně přesvědčivou útěchou. Doufal jsem jenom, že jakmile podstoupím všechny zbývající procedury, přijde konečně řada na rentgen kolene a doporučení k ortopedickému vyšetření. K tomu však vůbec nedošlo, jak už jsem popsal dříve. Trvalo pak řadu týdnů, než se mi podařilo vyhledat jiné pracoviště s ortopedickou ambulancí teprve až v květnu, kde rentgen poprvé potvrdil předchozí výsledky "neoficiálního vyšetření sona kolene," ale ortoped vycházel ze zprávy ambulantní interny s chybnou diagnózou o "recidivě trombózy," a poslal mě na reumatologii, kde zabralo další tři měsíce nejrůznějších procedur, než přišlo na řadu vyšetření magnetickou rezonancí. Dlouho jsem čekal na oznámení výsledků a když žádné nepřicházely, po dalších třech měsících jsem je musel vypátrat sám a objednat se s nimi na ortopedii. Výsledná zpráva je z 12. 1. 2016:

"Před rokem úraz P kol.kl., citlivost vnitřní kl. štěrbiny., konzertivně minim. MRl nález - degenerativní rpt. zadního rohu MI+radiální rpt zadní a střední části Ml (grade II-III léze)."

I.V.
Dobrý den. Jestli je to pro vás dosažitelné v Praze (nevím kde bydlíte), rád se vám budu věnovat, objednejte se. S sebou vezměte prosím výsledek magnetické rezonance a rentgenu, je-li možno (pokud možno obrázky, nejen popis). S pozdravem dr. Dobiáš