Sporty při prasklém menisku - lyžování, ...

1 Počet odpovědí:
Dobrý den. O letních prázdninách jsem si natáhla kolení vazy. Při kontrole u lékaře byl při ultrazvuku zjištěn prasklý meniskus staršího data. Nyní nemám žádné bolesti jen občas mi v kolenu přeskakuje. Můžu vykonávat sporty? - Sjezdové lyžování, plavání, chůze, kolo. Musí se na operaci nebo meniskus sroste. Můžu se objednat k Vám do ordinace v Šumperku? Děkuji za Vaši odpověď. Hana K.
Dobrý den, stran Vašeho poškození bych se řídil subjektivními stesky. Kloub, který nebolí, neplní se a neblokuje není potřeba operovat. Prasklý meniskus je na USG mylně diagnostikován až ve 30% případů (falešní positivita nebo negativita USG vyšetření je bohužel pořád vysoká) a tedy do operace bych se nehnal. Je pravdou, že prasklý meniskus je chrupavčitá, bezcévní tkáň a tedy sama sebou se nemůže ve většině případů zahojit, na druhou stranu se může "rozžvýkat" natolik, že kloub to je schopen tolerovat nějakou dobu. Jistě bych Vám nic nezakázal, právě naopak, je potřeba zjistit co z aktivit, rotací, sportů, dělá potíže a dle toho se řídit v další léčbě. Pokud se můžete na kloub spolehnout, aby jste si nezpůsobila další poranění, tak zkoušejte co Vaše duše ráčí. Pokud provedete hluboký dřep a chůzi "na kačáka" tak na 98% z klinické zkušenosti meniskus prasklý nebude.
Pokud budete chtít osobně prodiskutovat Vaše koleno, rád Vás po objednání vyšetřím.
Zdraví JD