zuzeni/obliterace slznych kanalku-postup vysetreni

1 Počet odpovědí:
Dobry den pani doktorko,
moje dcera trpi na zanaty spojivek, pediatr ma podezreni na zuzeni slznych kanalku. Jak postupujete pri vysetreni? Nejprve kapete kapicky, aby se videlo, zda odtekaji z oka? Ci pruplach, nebo hned sondaz? Je to pro dite bolestive? Nechci dceri zpusobit zadny traumaticky zazitek, pred rokem byla hospitalizovana v nemocnici, kde si prozila tezke casy... Predem dekuji za odpoved.
Krasny den
Dobrý den,
pokud dítěti slzení či sekrece trvá od narození, může se jednat o úplný uzávěr kanálku nebo jen o zúžení. Od 6 týdnu je možno provést průplach a pokud dítě při něm odtékající tekutinu nepolyká, je provedena na místě sondáž. Celý výkon trvá asi minutu. Stav by se měl vyřešit do 10 měsíce věku, pokud obtíže přetrvávají ve velké míře přistupuje se ke kynylaci dle Gavarise, a to mezi 10-12 měsícem věku, poté již výkon nelze provést a je nutno čekat zhruba do 4 let, zda se dítěti růstem lebky a tím i kanálku obtíže nezlepší. Pokud stav přetrvá, provádí se po 4. roce klasická DCRS jako u dospělých.