Věk 69 Let. Kolem 20 hod. mě to bere na spaní tak du spát. Probudím se kolem 22 hod - 23hod. Nemůžu usnout . Zaberu na spaní kolem 2 hod - 3 hod a spím do 5 - 6 hod. To trvá moc dlouho .
Doporučuji navštívit v první řadě psychologa, Vaše spánkové problémy mohou mít širší souvislost, kterou na webu neprobereme. Často u spánkových problémů doporučuji navštívit spánkovou laboratoř, kde zjistí detaily Vašeho spánkového rytmu a též ve spolupráci s psychologem tato léčba často vede k nápravě obtíží.

Dobrý den. Poruchy spánku vždy nějak souvisí s naší životní situací, pohodou či spíše nepohodou v životě. Doporučuji návštěvu psychologa a podívat se, zda je něco, co Vás trápí...?
Držím palce.
píšete u změnách ve spánkové aktivitě, které se u vás objevily. Změny spánku mohou souviset s věkem. Lidé, kteří jsou v důchodového věku mívají obecně menší potřebu spát, myslím tím, že spí méně hodin a je to zcela v pořádku. I přesto se mohou ráno cítit vyspaní a plní energie.
Napadá mě spousta otázek například váš běžný denní rytmus a řád. U poruch spánku se doporučuje nespat a nedřímat během dne. Například se nabízí období po obědě, kdy tělo zpracovává potravu a má tendenci být unavené a chce se mu dřímat. Pokud například po obědě spíte, tak bych doporučovala toto nedělat, abyste byl(a) večer více unavený(á)
Dále bych doporučila protáhnout dobu ulehnutí o 1 hodinu. I když vás to nutí ke spánku už ve 20:00, tak například až ve 20:00 se jít vykoupat, umýt, udělat hygienu a jít spát až ve 21:00.
Když se probudíte kolem půlnoci je možné (pokud vám to bude vyhovovat) pustit si potichu "do ucha" nějakou relaxační hudbu, rádio (ale aby vás neznepokojoval obsah toho, co budou vysílat) a při poslechu hudby třeba opět usnete. No a pokud se v 5-6 hod probudíte a cítíte se svěží a odpočatý (á) tak bych doporučila normálně vstát a zahájit svůj den...hygientu, krátké cvičení, protažení, četbu knihy atd
Přeji hodně štěstí
PhDr.Hana Pucherová