Před nedávnem jsem zažil slabou mozkovou příhodu. Prudce se mi zhoršil zrak - ve tmě ztrácím pojem o prostoru (pravou stranu vidím špatně - při odbočování jsem párkrát najel na obrubník) Celková noční orientace se prudce zhoršila. Přestal jsem v noci jezdit. Může to být příčinou? Nebo je to začínající oční zákal? Mám 66 let Děkuji předem - Honza
Pane Honzo, udělal jste velmi dobře, že jste prozatím přestal v noci jezdit. Přestaňte jezdit i ve dne , dokud si nedáte zkontrolovat zrak očním lékařem, zejména vyšetření zorného pole tzv. perimetrem. Mohl byste například přejet chodce či cyklistu, protože byste ho mohl mít v tzv."mrtvém úhlu" při poruše zorného pole, kterou jinak nemusíte vnímat.Po mozkové příhodě často bývají poruchy zorného pole. Stav zraku po mozkové příhodě se může postupně a pomalu zlepšovat.

naprosto souhlasím s provedením očního vyšetření, které ale mělo být již součástí vyšetřovacího schématu po prodělané cévní mozkové příhody. Defekty v zorném poli, které vznikly následkem CMP nelze bohužel odstranit a je nutná určitá doba na adaptaci těchto poruchu, která trvá až v řádu měsíců.
Přeji hezký den.
Dobrý den, pokud máte skutečně pravostrannou ztrátu zorného pole (potvrzenou perimetrickým vyšetřením), pak je téměř jisté, že je to následek mozkové příhody. Bohužel nezbývá než se tomu přizpůsobit. O tom, zda nyní můžete vůbec řídit, by měl rozhodnout oční lékař. Čas pak ukáže, zda nervová tkáň alespoň částečně zregeneruje a vidění se zlepší.