fibromyalgie

2 Počet odpovědí:
Dobrý den paní doktorko,

potřebovala bych vyšetřit, zda mám, či nemám fibromyalgii. Nevím, kam se mám obrátit. Děkuji
Dobrý den,
lékař fibromyalgii obvykle diagnostikuje podle typických příznaků a na základě vlastního lékařského vyšetření ( bolesti různých částí těla po dobu delší než 3 měsíců, pohmatovém vyšetření je větší citlivost a bolestivost různých částí těla) Pro potvrzení fibromyalgie bohužel neexistuje žádný laboratorní test, ale u pac. S potvrzenou fibromyalgií se většinou vyskytují změny v hladině neurotransmitterů v mozku a zvýšení substance p v mozkomíšním moku. To se ale nevyšetřuje. Spíše se dají provést laboratorní testy k vyloučení jiných onemocnění, zejména revmatických.
„ Profesor Pavel Kolář, přední český fyzioterapeut v roce 2009 fibromyalgii definoval jako chronický, celkově oslabující bolestivý stav, který zpravidla komplexně omezuje biologické, psychologické, sociální a ekonomické aspekty existence pacienta.“

.. čili pokud Váš praktický lékař vyčerpal své možnosti diagnostické, pak by Vás mohl poslat na rehabilitaci, neurologii, imunologii a revmatologii, kde se vyloučí jiné choroby. Avšak vyšetřování per exclusionem je zatěžující nejenom pro Vás, ale i pro pojišťovnu a nejsem si jistá, zda některý odborník bude ochoten všechny testy udělat.

S úctou
Dr. Krninská Liškařová