Dobrý den, už pár let mám problémy s páteří, je mi 22 let, asi před 3 roky po pádu z koně, hospitalizace ve FN Brno, distorze krční páteře. Od té doby, neustálá bolest od krku až po bedra, brní mi nohy i ruce, pořád studené končetiny, po ránu nemohu hnout s krkem, pořád jsem unavená. Doktor mi řekne kde přesně mě to bolí ale nic s tím nedělá. Napíše mi prášky, občas rehabilitace. Prosím o radu děkuji.
Dobrý den, ve Vašem případě je na místě detailní diagnostika a dle toho následná terapie. Doporučuji vyhledat si dle Vašeho bydliště fyzioterapeuta zaměřeného na McKenzie metodu.
S pozdravem, Monika Brožová

Dobrý den, podle vašich obtíží bych volila cílenou terapii dle zevrubné diagnostiky. Předpokládám zejména nutnost stabilizačního cviční, určitě pod dohledem a doporučení fyzioterapeuta.
Mnoho úspěchu, Pavla Š
na místě je komplexní vyšetření pohybového systému ke zjištění případných změn vzdálených od krční páteře, které ale mohou být příčinou, proč se potíže neustále vracejí. Co se týče samotné krční páteře může se jednat zejména o nestabilitu v některém úseku krční páteře (podobně jako při těžším podvrtnutí kotníku s poškozením vazů budete mít při došlapu pocit nejistoty v hleznu). Bezprostředně po úrazu tato nestabilita nebývá na RTG nebo jiných zobrazovacích technikách patrná, protože kvůli otoku a zvýšenému sval. napětí kolem poraněné místa na krku je tato oblast svým způsobem zafixovaná. Později nestabilita některého úseku páteře provokuje kvůli potřebě "zpevnění" zvýšené svalové napětí až křeč, což je samozřejmě také zdrojem bolesti. Volněji pohyblivý (nestabilní( obratel také může utlačovat míchu a způsobovat mravenčení, slabost,... v končetinách. V první řadě bych zopakoval RTG krční páteře, který bych doplnit o funkční snímky v maximálním předklonu a záklonu hlavy, které by ozřejmily případnou nestabilitu. Dalším vyšetřením by měla být MR (magnet. rezonance), která zobrazí stav měkkých tkání v oblasti krční páteře včetně zjištění případného výhřezu krční ploténky nebo poškození míchy) a neurologické vyšetření. Od výše uvedeného se bude odvíjet další terapie - při negat. nálezu nebo v případě fixovaného posunu obratle bez dalších změn bude terapie hlavně rehabilitační, v případě prokázání výraznější nestability pak operační léčba se stabilizací obratlů. Hodně štěstí. Rehabilitařční lékař MUDr. Petr Gloza

Odborníci

Pediatr

Čížkovice

Obdobné otázky

Máte dotazy?

Naši lékaři a specialisté odpověděli na 2 dotazů týkajících se vyšetření pohybového aparátu