Dobrý den, už delší dobu (v rozmezí 4 let) trpím velkým strachem ze smrti, až to přechází v úzkost. V posledním roce se to zhoršilo natolik, že je to na denním pořádku. Občas kvůli tomu nemohu usnout nebo mám úplnou paniku. Často si na to jen tak vzpomenu, při činostech, které stím vůbec nemají nic společného. Sama jsem z toho nešt'astná, jelikož mi je jen 20 let a radši bych se věnovala jiným věcem, bohužel je to ve mně. Ráda bych se zeptala, jak je to možné řešit. Je mi jasné, že budu muset nejspíše chodit na terapie, bohužel když je člověk student v Praze, 800 kč za sezení neni malá položka v rozpočtu. Existuje třeba možnost, že pojišt'ovna část hradí?
Děkuji za odpověd'
Dobrý den, je na zvážení, zda nevyhledat v období, dokud nebudete mít zajištěnou psychologickou péči pomoc psychiatrickou. Ať Vás ty úzkosti netrápí víc, než je nutné. V rámci psychoterapie bych Vám doporučil psychoterapii dynamickou (zabývající se také nevědomými procesy). Bohužel obtíže, které máte jsou vůli neovlivnitelné, nebo jen velice těžko (že by si člověk řekl, že se tím zabývat nebude). Leda tak alkoholem, či výrazným vyčerpáním (sport, chodit pozdě spát apod.), kdy člověk vlastní prožívání doslova přebije. Držím palce v hledání psychoaterapeuta.

Ano, lze si najít psychologa na pojišťovnu. A určitě doporučuji nějakou terapii - úzkosti nám prostě říkají, že něco v našem životě není tak, jak má být...je to vzkaz od naší mysli a těla, že jsme jinde, dělaáme něco jiného atd., než bychom dělat měli, či kde bychom měli být...Zkuste se nad tím zamyslet...jsem z kladna, ceny jsou zde o něco menší, než v Praze..
Drží palce
PhDr. R. Luxová
Pěkný den, strach ze smrti je přirozenou součástí života, každý ho ale prožívá jinak silně, jinak se s ním vyrovnává. Doporučil bych Vám pěknou knížku Pohled do slunce od Yaloma. Jak už podobně psala paní dr. Luxová, možná vás tento strach upozorňuje na to, že žijete život proti sobě, že nenaplňujete svoje představy o tom, co byste v životě chtěla/měla dělat. Je to téma vhodné pro psychoterapii, pokud nechcete platit, zkuste se porozhlídnout po nějaké poliklinice blízko, bývají tam psychologové na pojišťovnu (já pracuji v Dejvicích v Centru Hladina za 700/h.). Mimo zmíněné psychiatrické léky by vám mohly s úzkostí pomoci bylinné preparáty (např. kozlík lékařský, meduňka), dále meditace (vyhraďte si během dne zpočátku 5 minut, sedněte si v klidu na židli s rovnými zády a jen pozorujte svůj dech, nechte v volně odplynout všechny myšlenky, které přijdou). Ať se daří!
Dobrý den, souhlasím s výše řečeným, doplním, že psychologové na pojišťovnu mívají obvykle delší objednací doby a je také otázkou, zda a jakou konkrétní terapii (kromě řízeného rozhovoru) Vám mohou poskytnout. Nejefektivnější terapeutický postup se podle mého názoru ukáže až po podrobnějším rozboru celé Vaší situace, protože zatím není jasné, jak a proč se strachy a úzkosti vyvinuly, co jim předcházelo, čím jste procházela Vy před čtyřmi lety i dříve atd. V případě, že úzkosti mohou mít nějakou návaznost na Vaše prožitky v minulosti, pak bych doporučovala obrátit se na regresního terapeuta, kde někdy stačí k vyřešení jen pár sezení. Pokud Vaše obavy mají spíše povahu vtíravých myšlenek, které nastupují třeba ve chvílích klidu, kdy si chcete odpočinout, a zároveň pociťujete celkově větší vyčerpanost a nedostatek energie, pak by byla na místě nějaká alternativní metoda, doporučit se dá třeba sebeléčba pomocí autopatie. Návštěvu psychiatra bych teď zvažovala v tom případě, že by se Váš stav zhoršil, nebo byl už pro Vás hodně zatěžující. V ordinaci Vám budou předepsány léky, které Váš stav stabilizují a umožní vám normálně fungovat, obvykle však neřeší příčinu. Budete-li potřebovat více informací k uvedeným tématům, můžete se na mě obrátit mailem. S pozdravem Mgr. Lada Skulilová