Dobrý den, už asi 3 roky mě trápí dlouhodobý stres, nyní jen z minulosti. Nemám nic, co by mě mohl

už asi 3 roky mě trápí dlouhodobý stres, nyní jen z minulosti. Nemám nic, co by mě mohlo stresovat, ale pokaždé, když se vracím k rodičům, jsem celá vynervovaná a dělá se mi špatně od žaludku, protože tam mám špatné vzpomínky. Rodiče mě nutili do vysoké školy, kvůli tomu začal všechen stres, dvakrát jsem byla hospitalizovaná na infekčním, kvůli zvracení, ale všechny výsledky a odběry byly v pořádku.
Dá se tohoto stresu z minulosti nějak zbavit, popř. jak?
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, své problémy popisuje velmi přesně jako stresující vzpomínky na minulost. Takových vzpomínek je možné se postupnou prací na sobě a psychoterapií zbavit. Ráda bych Vás povzbudila do toho, najít si psychoterapeuta, se kterým budete moci všechen stres z minulosti zpracovat.

kromě psychoterapie by Vám mohly pomoci i relaxační techniky a práce s tělem. Je dobře, že jste se rozhodla stresu se zbavit. Držím Vám palce!
Pavla Doláková
ano, dá. Obecně lze říci, že vždycky se dá něco dělat. Dopručuji Vám vyhledat odborníka na psychosomatiku.
Hezký den
Hana Rábková
Dobrý den, píšete o dlouhodobém stresu, který se váže ke špatným vzpomínkám z dřívější doby a jak je možné se jich zbavit. Přišlo by mi užitečné probrat s odborníkem ve Vašem okolí míru stresu, co jej spouští a určitě najdete i způsob, jak nepříjemné pocity zmírnit nebo lépe úplně odstranit.
Držím palce!
Lucie Herzigová
doporučuji podívat se v rámci psychoterapie na Vaše vztahy s rodiči - jednak se vrátit k zážitkům z minulosti (vedli Vás rodiče k vysoké výkonnosti i dříve?) a pokusit se je zpracovat, jednak mluvit o tom, jak tyto vztahy vypadají v současnosti, co pro Vás znamenají, jak se v přítomnosti rodičů cítíte, jestli z něčeho máte obavy, jaké je pro Vás žít pryč od rodičů apod. Jelikož máte psychosomatické potíže, za kterými stojí neuvědomované emoce, věřím, že jejich pojmenováním, mluvením o zraněních, hledáním souvislostí atd. se Vám uleví. Přeji hodně síly.

píšete o svém prožívání stresu a bolestech žaludku u rodičů, přestože aktuálně již je to spíše relikt z minulosti. Jsem přesvědčená, že se na těchto stavech dá pracovat a ráda bych Vás povzbudila k vyhledání psychoterapeuta. Mě by také zajímalo, zda existují také situace, místa a lidé, kde můžete zažívat pocity radosti, štěstí, uvolnění?
Těžko odpovědět, jak se těchto pocitů zbavit, z takto stručně položeného dotazu, k tomu je opravdu třeba osobní setkání, obecně se dá hovořit o tom, že by mohly pomáhat různá relaxační cvičení, např. Jakobsonova progresívní relaxace, může se ale stát, že zrovna Vám "sedne" lépe jiné cvičení či jiná technika.

Přeji dobrý začátek roku 2018 a brzké zlepšení Vašeho prožívání.

Stanislava Ševčíková