Dobrý den, trápí mě morbidní obezita (163 cm a cca 125 kg), věk 26 let. I přítel má nadváhu (190 cm a cca 140 kg, věk 44) a chtěli bychom společně začít sportovat. Problém je, že jediné sporty, které mě kdy dlouhodobě bavily, jsou plavání (nepřichází v úvahu, přítel neumí plavat) a běh. Chůze jen tak bez nějakého cíle mě nikdy nebavila a vždy jsem s tím po pár dnech přestala, jízda na kole mě taky nebaví a nevydržím u toho. Zajímalo by mě tedy, zda je vůbec myslitelné, abychom při naší váze chodili běhat. Samozřejmě by se ze začátku jednalo o pomalý běh sotva rychlejší než chůze, nedokážu ale posoudit, jaký vliv by to mělo na klouby a zda by to bylo horší než nesportovat vůbec a nadále se potýkat s obezitou. Děkuji za radu.
doporučuji Nordic walking, tzn. severskou chůzi s hůlkami, postupně zvyšovat frekvenci, rychlost chůze. Rychlá chůze je zdravější pohyb, šetří klouby a zapíná všechny svaly v těle než běh. Doporučuji absolvovat nějaký kurz, abyste se naučila správnou techniku této chůze.

Dobrý den, hubnutí vychází z hlavy, pokud se rozhodnete opravdu zhubnout, nehledejte důvody proč ne, ale jak ano. Jak jistě víte, obezita není problém jen pro pohybový aparát, ale je doprovázen radou možných interních problému a možná i fyzické a psychické nepohody. Běh jako takový ideální určitě není, při doskoku se několikrát násobí tiha působící na Vaše klouby. Kazdopadne lepší než nic. Doporučuji začít úpravou stravy.. vysadit pečivo, veškeré slazene nápoje a místo příloh dat zeleninu. Ze sportu by bylo vhodné třeba cviceni pod dohledem zkušeného trenéra nebo fyzioterapeuta pro zpevnění svalu a lepší spalování. Pokud Vás baví voda, zkuste aquaaerobic, je šetrný na klouby, zaposilujete a zvýšíte i tepovku.. místo běhu, je opravdu lepší rychla chůze, věřím, ze s partnerem bude i zábavná???? případně kolobezku, variant a možnosti je dnes opravdu hodně. Začátky jsou vždy těžké a vystoupení z komfortní zóny Vás nemine. Zkuste si udělat pohybový plán na každý den, lépe se udržuje morálka ???? držím palce, ať se podaří! ????
Dobrý den, souhlasím s kolegyní, Nordic walking chůze je ze začátku velmi šetrná varianta, zejména při dobré technice použití hůlek a současně je i fyzicky náročná. Pohybu ve vodě bych se nevzdával, velmi fyzicky vděčná je i chůze ve vodě - je to poměrně náročná činnost fyzicky, přitom šetrná na klouby a nepotřebuje speciální techniku, tudíž vy můžete plavat a partner chodit. Jinak rozhodně je lepší mít pohybovou aktivitu i malé intenzity a četnosti, v případě pozvolného nástupu zátěže si klouby zvyknou a neměly by výrazně bolet, případně lze vyhledat pomoc fyzioterapeuta.