Dobrý den, prosím o odpověď. Syna (4,5) nebaví vybarvování. Paní učitelka ve školce mě požádala, ab

prosím o odpověď. Syna (4,5) nebaví vybarvování. Paní učitelka ve školce mě požádala, abych to s ním "trénovala". Prý je poslední, nedrží tužku jak má a to co jiní vybarví během 10 minut on neudělá ani za půl hodiny. Držení tužky už je v pohodě, malování ho docela baví, dělá si různé rébusy, hlavolamy. Ale jakmile má něco vybarvit nastane problém. Chvilku vybarvuje a pak "utíká" od tématu. Chtěla jsem se zeptat, zda je opravdu tak důležité (prý hlavně pak do školy), aby děti vybarvovaly. Navíc mi přijde předčasné toto řešit ve 4,5 letech a ještě měřit čas. A ještě prosím druhou otázku. Syn kreslí někdy levou a někdy pravou. To samé i v jiných činnostech. Více preferuje levou. Kdy je správný čas navštívit odborníka, aby rozpoznal, zda je levák či pravák nebo ho nechat být? Já sama jsme levák, manžel byl jako dítě také nevyhraněný. Děkuji Simona
Dobrý den. Na toto je těžká odpověď. Rozumím paní učitelce, proč to po vašem dítěti chce. Ráda by ho co nejlépe připravila do školy, která ho čeká a kde tuto schopnost bude občas potřebovat. V tuto chvíli je ještě malý a jedná emočně, takže nechce dělat nic, co ho nebaví. Jak bude starší naučí se, že občas člověk musí udělat i něco, co se mu až tak nelíbí a to hlavně vůči škole. Určitě bych to nevzdávala, ale nijak ho ani do toho nenutila, naučí se to sám.
Ohledně druhé vaši otázky, ještě chvíli počkejte, sám se vůči pravé či levé ruce vymezí.
Krásný den.

Ve 4,5 letech nemusí být ještě dobře a jasně diferencovaná lateralita. Teprve v období před školou toto psychologové zjišťují testy. Teprve potom se dá předpokládat, kterou rukou bude lépe psát atd. Grafomotorika se vyvíjí u každého dítěte jinak. Některé též rádo nekreslí a ví více než umí nakreslit. Nikterak se nedejte požadavky zneklidňovat. V průběhu dvou let se vše uvidí .Psychologické vyšetření je dobré v tomto případě před nástupem školní docházky. Doporučuji to, kolem 6. roku.