Dobrý den, mohu moc poprosit o radu? Od ukončeného 5.měsíce jsme začali s příkrmy u plně kojeného mi

1 Počet odpovědí:
Dobrý den, mohu moc poprosit o radu? Od ukončeného 5.měsíce jsme začali s příkrmy u plně kojeného miminka. Nejdříve zeleninové, později jsem přidávala maso. Již 2 týdny podávám miminku na večer kaši a dopoledne kousek příkrmu (jablíčko, hruška, švestka). Začala jsem s "první mléčnou rýžově kukuřičnou kaší", a teď jsem přešla na obilno-mléčnou kaši s piškoty (cca 4 dny). V sobotu jsem uvařila kuřecí vývar, snědla maximálně 40 g, poté jsem jí nakojila, hodinu spala a po probuzení jídlo vyzvrátila. Přiznávám mou chybu, že vývar byl na ní asi moc mastný (obsahoval kousek kuřete, mrkev, nudle). V sobotu a v neděli ráno měla průjem (žlutá stolice s tečkami-mini kousky-vypadalo to jako světlejší kremžská hořčice s výrazným zápachem). V neděli k obědu měla pouze mrkev a mateřské mléko a večer kaši a mat. mléko. V pondělí bylo vše v pořádku. A dnes v úterý jsem jí dala hotový příkrm (Hami-zelenina + rajče + krůtí maso - výrobce uvádí, že lze podávat od ukon. 6 měsíce) snědla maximálně 40 g a mat.mléko. Ublinkávala po jídle, protože již nevydrží nehybně ležet, ale vše bylo v pořádku. Po 2 hodinách jsem ji zkusila dát znova příkrm (odmítla), tak jsem jí pouze nakojila, usnula u prsu (max 15 min.) a po probuzení vše vyzvrátila. Pro doplnění celé situace uvádím, že miminko občas kýchá a kašle, teplotu nemá a nepřijde mi, že by bylo nějak nemocné. Je očkována i proti rotavirům, narozená byla v termínu, porodní váha 3,2 kg a 50 cm, a v 6 měsících měla 6,5 kg a 67 cm. Prosím o radu, jestli mám zavést pouze nějakou dietu (např. podávat pouze mrkev) a vyčkat nebo je nevyhnutelná návštěva MUDr.
Mockrát děkuji.
Abych mohl kvalifikovaně odpovědět, měl bych vědět, zda je vaše laktace na dostatečné výši a dítě dobře přibývá a není hladové, či zda je již ustupující. V případě, že máte mléka dosti, tak plně kojte a do žádných nemléčných dávek se nenuťte. Dítě by do 1/2 roku nemělo poznat nic jiného než prso matky. Po dovršení 6 měsíců je vhodné zařadit do stravy kojence první nemléčnou dávka, a to velmi opatrně a pozvolna, mělo by to být masozeleninové pyré, do kterého budete střídavě přidávat, rozmixované maso, nejlépe hovězí, žloutek, nikoliv bílek, příp vnitřnosti. Toto velmi pozvolna v závislosti na tom, jak to bude dítě tolerovat. Pokud se toto podaří do stravy zařadit, můžete přistoupit k ovocné dávce, ovocné přesnídávce. Opět velice pozvolna a sledovat snášenlivost dítětem. Kalorickou dávku na noc, tj. kaši zařadit až jako poslední a to tehdy, když je dítě hladové a mléko na noc již nestačí.
V případě, že již vám laktace ustupuje a mléka máte málo, začněte přidávat po nakojení z obou prsů umělé mléko, již asi dvojku. Dokrmit lépe po lžičce, aby si dítě nezvykalo na jídlo z lahvičky, potom by mohlo odmítat prso. Vaším cílem by mělo být zachovat laktaci alespoň částečnou, vždyť každá trocha mateřského mléka je pro dítě cenná. No, a po dovršení 6 měsíců můžete začít s nemléčnými dokrmy tak, jak jsem popsal výše. Ve vašem případu si myslím, že toho bylo na dítě opravdu moc a zcela přirozeně se vaší byť dobře míněné péči bránilo.
Ono ve výživě kojence platí zásada méně je více a nemá se příliš tlačit na pilu. MUDr. Václav Provazník